Windows Server

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

          Windows Server 2012 R2 RDP Problemi aslında problemden ziyade bu bir microsoft’un yeni hayata koyduğu bir güvenlik politikası bazılarımız bunu bir problem olarak algılasa da Windows Server 2012 R2 de RDP yamamamız bir güvenlik açığının kapanmış olması ve yetkisiz kullanıcıların Windows Server 2012 R2 makinemize RDP yapamamasıdır.  Daha önceden Windows Server 2012 ve öncesinde sunucumuza RDP yapabilmek için port açmamıza gerek yoktu. İlgili sunucuya uzaktan bağlantıyı izin vermemiz yeterliydi. Windows Server 2012 R2 ile işler değişti. Hem uzak masaüstü  bağlantısına izin vermemiz gerekiyor. Hemde RDP portunu açmamız gerekiyor. Nasıl yapıldığını ufak bir senaryo ile birlikte görelim.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-01

Yapımız içerisinde bulunan herhangi bir client bilgisayar ile sunucuma RDP yapmak istediğimde yukarıda ki hatayı alıyorum. Hiçbir şekilde Windows Server 2012 R2 yüklü sunucuma RDP yapamıyorum.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-02

Oysaki daha önceden Windows Server 2012 R2 yüklü sunucum üzerinde Allow remote connections to this computer (Bu bilgisayara uzak bağlantıya izin ver) şeklinde ayarladığım halde RDP yapamıyorum.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-03

Şimdi sırasıyla şu adımları gerçekleştirelim. Control Panel (Denetim Masası) gidelim. Ve Windows Firewall (Windows Güvenlik Duvarını açalım.)

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-04

Açılan Windows Firewall penceresinde kırmızı ok ile gösterilen Advanced settings (Gelişmiş ayarlar) tıklayalım.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-05

Açılan Windows Firewall with Advanced Security (Gelişmiş Güvenlik ile birlikte Windows Güvenlik Duvarı) penceresinde bulunan sırasıyla -1 Inbound Rules (Gelen Kuralları) üzerine gelerek -2 adımda New Rules (yeni kural) üzerine tıklayalım. Inbound Rules seçmemizin amacı RDP istekleri dışarıdan gelen istekler olduğundan ötürü gelen kuralları seçiyoruz.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-06

New Rules tıkladıktan sonra karşımıza bir pencere açılacaktır. New Inbound Rule Wizard (Yeni Gelen Kural Sihirbazı) diğer kurallara girmiyorum. Amacımız sadece 3389 portunu açmak olduğu için yukarıda ki ekranda Port seçeneğini seçerek Next diyelim.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-07

Does this rule apply to TCP or UDP ? (Bu kural TCP’ye mi yoksa UDP’ye mi uygulanacak ?) biz TCP seçeneğini seçiyoruz. Does this rule apply to all local ports or specfic local ports ? ( Bu kural tüm yerel bağlantı noktalarına mı yoksa belirli bağlantı noktalarına uygulanıyor ? ) Bizim burada seçeceğimiz seçenek tabii ki specfic local ports (Belirli yerel bağlantı noktaları) olması gerekmektedir. RDP port numaramız 3389 olduğu için boş alana 3389 yazarak ilerleyebiliriz.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-08

Allow the connection (Bağlantıya izin ver) eğer bağlantıya izin vermek istiyorsak Allow the connection seçeneğini seçmemiz gerekmektedir. Aksine ben bağlantıyı engellemek istiyorum diyorsanız. Block the connection seçeneğini seçmemiz gerekir. Allow the connection seçeneğini seçerek next diyelim.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-09

When does this rule apply ? (Bu kural ne zaman uygulanacak) burada 3 adet seçenek mevcut bu sizin lokasyon içerisinde uyguladığınız güvenlik politikasına göre değişiklik gösterebilir.

          Domain (Etki alanı) : Bilgisayar kuruluş etki alanına bağlandığında uygulanır.

     Private (Özel) : Bilgisayar ev veya işyeri gibi  bir özel ağ konumuna bağlandığında uygulanır.

          Public (Ortak) : Bilgisayar ortak bir ağ konumuna bağlandığında uygulanır. 

Şuan lab ortamında olduğum için üç seçeneğide seçerek ilerlemeye devam ediyorum. Daha önceden belirttiğim gibi bu seçenekler lokasyonunuz içerisinde uyguladığınız güvenlik politikalarına göre değişkenlik gösterecektir.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-10

Name kısmına kuralımız için bir isim verelim. Ben RDP_izin  olarak isimlendirdim. Sizlerde yapınıza uygun bir şekilde isimlendirebilirsiniz.  Finish diyerek kural oluşturma işlemimizi bitirebiliriz.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-11

Şimdi Windows Firewall with Advanced Security (Gelişmiş Güvenlik ile birlikte Windows Güvenlik Duvarı) penceresinde bulunan sırasıyla Inbound Rules (Gelen Kuralları) üzerine tekrar geldiğimizde RDP_izin isimli kuralımızın oluştuğunu görebiliriz.

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

Windows Server 2012 R2 RDP Problemi-12

Artık Windows Server 2012 R2 yüklü sunucumuza RDP yaptığımızda başarılı bir şekilde uzak masaüstü bağlantısı yapabiliyoruz.  İşlemlerin bu kadar uzun olduğuna bakmayınız aslında mantık şu Uzak masaüstü bağlantısına izin verdikten sonra Windows Firewall üzerinde 3389 portunu açıyoruz. İşlem bu kadar basit.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

3 thoughts on “Windows Server 2012 R2 RDP Problemi

 • Kazım

  Teşekkürler çok işime yaradı.
  Uzak masaüstü default portu değiştirince bu ayarı yapmadan bağlanmıyor.

  Yanıtla
 • Leonidas

  Mehmet bey paylaşımlarınız çok güzel ve biz öğrencilerin gelişimi için de ayrıca değerli.
  RDP güvenlik açığı yaratacağından bunun haricinde güvenli olabilecek farklı bir yol ile bağlanmamız gerektiği konusunda ne/nasıl önerirsiniz.

  NOT: 1 – RDP kullanırsam kullandığım port 52394 gibi beşli kombinasyon oluyor.
  2- Uzaktaki bağlantıya izin ver kısmını kapatıyorum.
  3- VPN demeyiniz çünkü uzaktaki masaüstünü görmek istiyorum.

  Yanıtla
  • Benim önereceğim seninkilerle aynı sayılır aslında RDp port değişikliği Dış dünyayya RDP’yi firewall üzerinten kapatmak. Hatta RDP yapılan makineler üzerinde kullanıcıları kısıtlamak örneğin exe çalıştıramamak gibi örnekler çoğaltılabilir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.