Duyuru

Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması

Merhaba daha önceden Windows XP , Vista ve Windows 7 kullananlar iyi bilirler ki .iso uzantılı bir dosya indirdiklerinde bu dosyayı ya 3.party bir yazılımla mount (bağlamak) etmemiz ya da image dosyasını bir cd ye yazdırmamız gerekiyordu. Bu da bizler için zaman kaybından başka bir şey değildi. Artık Windows 8 ile birlikte bu sorun ortadan kalkmış durumda Windows artık bize kaybettiğimiz tüm zamanları belki kazandıramayacak ama en azından bundan sonra ki zamanlarımızı kazanmış olacağız. Hadi bunu ufak bir uygulama ile birlikte görelim.

Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması

Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması-01

İndirdiğiniz .iso uzantılı dosyanın üzerinde sağ tıklayalım sağ tıkladıktan sonra  Bağla seçelim.

Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması

Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması-02

Ardından Bu bilgisayar simgesine çift tıklayarak bu bilgisayar ekranına girelim. Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi .iso uzantılı dosyamız sanki CD sürücümüze bir CD yerleştirilmiş gibi duruyor. Burada ki mantık Windows bizim için sanal bir CD-ROM oluşturuyor.

Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması

Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması-03

Bağladığımız .iso uzantılı dosyamızı çift tıkladığımızda dosyamızın içeriğini görebiliriz.

Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması

Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması-04

Eğer eklediğimiz bu sanal CD-ROM çıkarmak istersek yine CD-Rom üzerine sağ tıklayarak çıkart dememiz yeterli olacaktır. Windows 8.1 üzerinde .iso uzantılı dosyaları açmak için her hangi bir program, 3.party bir yazılım veya Windows üzerinde herhangi bir özellik yüklemeniz gerekmemektedir. Bu özellik Windows 8 de olduğu gibi Windows 8.1 ile standart olarak gelmektedir. Bu yazımızda sizlere Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması konusunu anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

2 thoughts on “Windows 8.1 .ISO Uzantılı Dosyaların Bağlanması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.