Duyuru

Domino Server – People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

       Merhabalar bu makalemizde sizlere Domino Sunucusu üzerinde oluşturduğumuz kullanıcıların Certificate Expiration süresinin nasıl uzatıldığından bahsedeceğiz. Hatırlayacağınız üzere IBM Domino Server 8.5.2 Yeni Kullanıcı Oluşturma adlı makalemizde domino server üzerinde birlikte mail kullanıcısı oluşturmuştuk. Mail Kullanıcısı oluştururken ID Info seçeneği içerisinde Certificate Expiration Date bölümü bulunmaktaydı. Burada oluşturduğumuz mail kullanıcısının sertifika süresini belirlemekteydik. Normalde Certificate Expiration Date süresi otomatik olarak 1 sene sonrasına sertifika süresi vermekteydi. Bu süre gelmeden önce kullanıcıya ait Certificate Expiration Date süresini değiştirebiliyorduk. Eğer Certificate Expiration Date süresini değiştirmediysek mail hesabını oluşturduğumuz günden itibaren Certificate Expiration Date süresi tam 1 yıl boyunca geçerli olacaktır. Eğer kullanıcı Certificate Expiration Date süresini doldurduktan sonra hala değişmediyse kullanıcı mail hesabı aktif olmayacaktır. Bu güvenlik sebebi ile kullanıcıya ait Certificate Expiration Date süresini yaklaşık 10 gün önce değiştirmeniz gerekmektedir. Zaten Lotus Notes client kullanan kullanıcılar Certificate Expiration Date süresinin uzatılması konusunda yaklaşık 1 ay kala uyarı almaya başlayacaklardır. Bu işlemi Lotus Notes üzerinden yapmamızda mümkündür. Ben Certificate Expiration Date süresinin uzatılmasını Domino Sunucum üzerinden gerçekleştireceğim.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-01

Yukarıda ki şekle dikkat edecek olursak domino server üzerinde mail hesabı açarken ID Info bölümünde bize Certificate Expiration Date süresini sormakta önceden belirttiğim gibi bu süre otomatik olarak 1 yıl sonrasına gün vermektedir. İstersek kullanıcı hesabı oluştururken bu süreyi biz belirleyebiliriz. Örneğin yukarıda 04.08.2014 09:22:53 olarak belirlenen Certificate Expiration Date süresini 04.08.2100 09:22:53 olarak değiştirebilirim. Certificate Expiration Date süresi tamamıyla sizin tercihinize ve güvenlik politikanıza kalmış bir durumdur.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-02

Certificate Expiration Date hakkında kısaca bilgi verdikten sonra Certificate Expiration Date süresinin nasıl uzatabileceğimize bir bakalım. Yukarıda ki şekli inceleyecek olursak Domino Server Administrator konsolumuzu açtıktan sonra -1 de Configuration tabına gelelim. -2 Security açalım. -3 Certificates açalım. -4 Certificate Expiration üzerine gelelim. Certificate Expiration  üzerine geldikten sonra karşımıza sertifika sürelerinin 30,60, 90 ve 120 günlük Certificate Expiration Date sürelerinin dolma tarihlerine göre domino server bize kullanıcıları kategorilendirecektir. Şimdi biz Certificate Expiration Date süresini 30 gün içinde dolduracak kullanıcılar için Expires in the next 30 days (Önümüzde ki 30 gün içerisinde sona eriyor.) açalım.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-03

Açılan bölümde 30 gün içerisinde sertifika sürelerini dolduran kullanıcıları görebiliriz.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-04

Şimdi bu bölüm de Certificate Expiration süresini doldurmak üzere olan bir kullanıcı üzerine gelerek Recertify Selected People seçeneğini tıklayalım. Kırmızı ok ile gösterilen buton Recertify Selected People.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-05

Recertify Selected People tıkladıktan sonra karşımıza Choose a Certifier penceresi açılacaktır. Certifier ID bölümüne domino sunucusu üzerinde bulunan cert.id sertifikasını gösterelim. Daha önceden kullanıcı oluşturanlar bunu hatırlayacaktır.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-06

Şimdi ise Certifier Name baktığımızda sertifikasyon ismi doğru ise domino sunucumuzu açarken kullandığımız şifreyi girerek ok basalım.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-07

Karşımıza Renew Certificates In Selected Entries penceresi açılacaktır. Burada New Certificate Expiration date bölümüne baktığımızda sürenin otomatik olarak 1 yıl daha uzatıldığını görebiliriz.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-08

Ben New Certificate Expiration date süremi 2100 olarak değiştiriyorum.  Ardından ok butonuna basıyorum.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-09

Karşımıza Recertify User penceresi açılacaktır. Burada kullanıcımızı doğruladıktan sonra (işlem yapacağımız kullanıcının doğruluğu) Ok basabiliriz.

 People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak

People Certificate Expiration Date Süresini Uzatmak-10

Processing Statistics penceresinde yaptığımız işlem veya işlemlerin istatistiklerini görebiliriz. OK diyerek Processing Statistics penceresini kapatabiliriz. Tekrar şekil-02 ye döndüğümüzde yani Certificate Expiration ekranına kullanıcımızın ismini görebiliriz. Bu durumda endişe etmemize gerek yok domino server üzerinde yapılan işlemleri sıraya koyarak işlem yaptığından ötürü bir müddet sonra F9 basarak sayfayı yenilediğimizde  Expires in the next 30 days (Önümüzde ki 30 gün içerisinde sona eriyor.) listesinde kullanıcımızı artık görmeyeceğiz. Bu makalemde sizlere Domino Server üzerinde Certificate Expiration Date Süresi dolan kullanıcıların nasıl Certificate Expiration sürelerinin uzatıldığından bahsetmeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.