Duyuru

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu

clip_image002

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere MicrosoftSystem center ürün ailesinden olan System center Virtual Machine Manager anlatmaya çalışacağım. Peki SCVMM nedir ? SCVMM Hyper-V üzerinde koşan sanal makinelerimizi yönetebildiğimiz ve bununla kısıtlı kalmayıp. Vmware firmasının ürünlerinden olan ESX üzerinde koşan sanal makinelerimizi tek bir çatı altına toplayan Microsoft firmasının çıkarmış olduğu sanal makine ve hostlarımızı yönetebildiğimiz bir üründür. Bu kısa açıklamadan sonra SCVMM’ın kurulabilmesi için gereken sistem bileşenlerinden bahsedeceğiz. SCVMM kurulabilmesi için ortamda bir domain yani DC sunucumuzun olması gerekiyor. SCVMM kurulacağı server’ın muhakkak domaine katılması gerekmekte ve yine SCVMM kurulacak olan makineye logon olurken local admin hesabıyla değil domain admin hesabıyla logon olmamız gerekmekte aksi taktirde SCVMM kurulamayacaktır. SCVMM kurulabilmesi için Yazılımsal ve donanımsal olarak bazı kriterler mevcut bunları birlikte inceleyelim.

Donanımsak Kriterler (Minimum)

Minimum 10 GB Disk alanı

2 GB RAM

Pentium 4 , 2Ghz (x64)

DVD Sürücü ya da USB

Yazılımsal Kriterler

Web Server IIS 6 – 7 – 7,5

Windows PowerShell

.NET Framework 3.5 ve Üzeri

WAİK (İmajları Düzenleyebilmek için)

Makaleme başlamadan önce kendi yapımdan biraz bahsetmek istiyorum. Daha önceden söylediğim gibi ortamda bir DC makinem kurulu üzerinde Windows Server 2008 R2 SP1 mevcut SCVMM makinem ise yine Windows Server 2008 R2 SP1 her iki makine içinde tüm updateler yüklü durumda biraz da IP configurasyonun dan bahsedelim. Sunucularımın IP adresleri manuel olarak verilmiştir. (her zaman önerilen)

DC makinem

IP Adres : 192.168.2.100

Subnet: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.2.1

DNS : 192.168.2.100

SCVMM 2008 R2 Makinem

IP Adres : 192.168.2.110

Subnet: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.2.1

DNS : 192.168.2.100

IP yapılandırmamdan da bahsettikten sonra artık System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 bileşenlerinin kurulumuna başlaya biliriz. Tekrar hatırlatmak istiyorum. SCVMM makineme domain admin ile logon olmam gerekmekte yoksa hir bir kurulum işlemini gerçekleştiremeyeceğim. Zaten makine domain ortamına alındıktan sonra local adminin normal bir user dan pek bir farkı kalmıyor.

clip_image004

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 01

Şekil-1 bakacak olursak yukarıda belirttiğim. Yazılımsal kriterleri yani Windows bileşenlerinin kurulumunu yapıyoruz. Kurulum işlemi bittikten sonra kurulan bilşenlerin restart olamsı için SCVMM makinemizi yeniden başlatmakta fayda var.

clip_image006

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 02

Yukarıda ki şekle bakacak olursak DVD sürücüme SCVMM 2008 R2 DVD mi yerleştirdim. Setup çalıştırdım. Karşıma yukarıda ki ekran geldi. Bizim amacımız VMM Server kurmak lakin sadece VMM server kurmak yeterli olmayacaktır. Bunun yanında VMM Administrator Console kurmamız gerekmekte bu konuyu ilerleyen makalelerimizde ele alacağız. Sözü fazla uzatmadan VMM Server tıklayalım. SCVMM 2008 R2 kurulumumuzu başlatalım.

clip_image008

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 03

Her zaman ki gibi yine bir lisans sözleşmesi kabul edelim. Next diyerek devam edelim.

clip_image010

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 04

Yukarıda ki şekilde ise kurulum sonrasında Windows Update merkezine uğrayıp gerekli güncellemeleri temin edilip edilmeyeceğini soruyor. Her zaman güncellemeleri çekmek iyidir. (İstisnalar Hariç) J Next diyerek devam edelim.

clip_image012

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 05

Yukarıda ki ekranda ise ürünün daha iyi geliştirilebilmesi için bizden feedback istiyor. Bizde bilinçli bir IT ci olduğumuz için Microsft’a bu konuda yardımcı olalım. J Yes diyorum ve Next le ilerlemeye devam ediyoruz.

clip_image014

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 06

Yukarıda ki ekranda ise bir kullanıcı ismi ve company (şirket) belirtelim. Next diyerek devam edelim.

clip_image016

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 07

Yukarıda ki ekranda ise makalemizin başında sizlere yazılımsal ve donanımsal olarak bazı kriterleri yerine getirmemiz gerektiğinden bahsetmiştim. Bu kriterleri yerine getirdiysek ilerleye biliriz. Yok herhangi bir bileşende eksiklik varsa zaten bizi uyaracak eksik bileşenleri tedarik ettikten sonra devam edebileceğiz. Aksi taktirde kuruluma devam edemeyiz.

clip_image018

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 08

Şekil-8 de ise SCVMM’ın kurulacağı default dizini görebiliriz. Eğer sizin için uygun bir dizin ise Next diyelim. Yolumuza son sürat devam edelim.

clip_image020

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 09

Eğer yapımın içerisinde SQL server varsa Use a suppoted version of SQL Server seçeneğini seçerek gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra next diyebiliriz. Eğer yapınızda SQL server yoksa Install SQL Server 2005 Express Edition SP3 seçeneğini seçerek ilerleye biliriz. Benim yapım içerisinde SQL server bulunmadığı için ilk seçeneği seçerek ilerliyorum.

clip_image022

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 10

İlk seçenek olan Create a new library Share (yeni bir kütüphane ekle) seçeneğini seçiyorum Yani bu ayarı default olarak bırakıyorum. Next diyerek devam ediyoruz.

clip_image024

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 11

Yukarıda ki ekranda ise administrator console ve bileşenlerin konuşabileceği port numaralarını veriyor. Önerilen default olarak bırakmak. Next diyerek devam edelim.

clip_image026

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 12

Karşımızda bir özet ekranı neler yaptığımızı kısaca bu ekranda görmemiz mümkün eğer yaptığımız ayarlamalarda her hangi bir yanlışlık varsa buradan tespit ederek geri gitme şansımız mevcut. Artık kurulumumuzu Install diyerek başlatalım.

clip_image028

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 13

Kurulumumuz başlamış durumda kurulum aşaması eksik bileşenlerin ve Makinemizin performansına göre değişiklik gösterecektir.

clip_image030

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server Kurulumu– 14

Artık kurulumumuz başarılı bir şekilde bitti. Dikkat ederseniz Check for the latest Virtual Machine Manager Updates (Son Virtual Machine Manager Güncellemeleri kontrol edin) işaretli durumda her zaman güncellemeleri kontrol etmekte fayda var. Close diyerek kurulum işlemimizi bitirebiliriz. Bu makalemde sizlere System center Virtual Machine Manager 2008 R2 Server kurulumunu anlatmaya çalıştım. SCVMM kurulumunun 2’inci aşaması olan Administrator Console Kurulumunu anlatacağım. Aksi taktirde VMM Server tek başına bir işe yaramayacaktır. Administrator Console kurulması gerekmektedir. Umarım sizler için SCVMM server kurulumu makalem faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.