Duyuru

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme

Merhaba bu makalemizde local networkümüz içerisinden çalışan ve domain ortamında bulunmayan Hyper-V hostlarımızı System center Virtual Machine Manager 2008 R2 üzerine nasıl ekleyeceğimizi ve local agent kurulumundan bahsetmeye çalışacağım. İlk önce Local agent hakkında biraz bilgi sahibi olalım. Kelime anlamı yerel ajan olarak bilinmektedir. Örneğin benim yapımda birden fazla Hyper-V hostum varsa ve bu hostlarım domaine dahil değilse System center Virtual Machine Manager üzerine Hyper-V hosttumu ekleye bilmem için Hyper-V hostlarım üzerinde Local Agent kurmamız gerekmektedir. Aklınıza şu soru takılabilir. Eğer Hyper-V hostum domaine dahil bir sunucu ise yine local agent kurmam gerekirmi cevabı hayır ! domaine dahil olan bir Hyper-V hostumuz için local agent kurulumu gerçekleştirmemize gerek yok sadece host ekleme adımları farklı isterseniz uygulamamıza Local Agent kurulumu ile başlayabiliriz.

clip_image001

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 01

Domaine dahil olamayan Hyper-V sunucumuza SCVMM 2008 R2 DVD mizi DVD sürücümüz içerisine yerleştirdikten sonra karşımıza yukarıda ki ekran gelmektedir. SETUP altında bulunan ve altı kırmızı ile çizilmiş olan Local Agent tıklayalım.

clip_image002

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 02

Local Agent kurulumuzu başlamaktadır. Next diyerek ilerleyelim.

clip_image003

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 03

Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra next diyerek ilerlemeye devam edelim.

clip_image004

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 04

Destination Folder local agent kurulacağı dizini göstermektedir. Ben default olarak C dizini içerisine kurulmasını istiyor. Next diyelim.

clip_image005

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 05

Configuration Setting kısmında ise local agent VMM server ile hangi portlar üzerinden konuşacağını belirliyoruz. Default olarak 80 ve 443 portları gelmekte eğer bu portlarda her hangi bir değişiklik yaparsak local agent VMM server ile konuşamayacaklar aynı dili konuşmaları için eğer bu ekranda bir değişiklik yaparsak VMM server üzerinde de aynı portları belirlememiz gerekmekte ben yine default olarak bırakıyorum. Next diyoruz.

clip_image006

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 06

Security File folder ekranında ise This host on perimeter network kutucuğunu işaretlememiz gerekmekte hemen ardından encryption key belirlememiz gerekmekte belirlediğimiz bu keyi asla unutmayalım. Host ekleme sürecinde bizden istenecektir. Aksi taktirde host ekleme işi başarısız olacaktır. Change kısmında ise Security file nereye export etmek istiyorsak change kısmından değişiklik yapabiliriz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra next diyelim.

clip_image007

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 07

Host network name ekranın da ise VMM server bu host ile isimlemi yoksa IP adresiylemi haberleşecek bunu belirlemem lazım eğer DNS hizmetim Hyper-V hostumun ismini çözümleye biliyorsa isim kullanabilirim ama ben işimi sağlama almak istediğim için Hyper-V hostumun IP adresini tanımlıyorum.

clip_image008

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 08

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi Local Agent kurulumumu başlatmamı istiyor. Eğer yapılandırma konusunda eminseniz Insatall diyerek kurulum işlemimizi başlata biliriz.

clip_image009

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 09

Artık local agent kurulum işlemimiz tamamlandı.

clip_image011

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 10

Şekil-6 dan hatırlayacağınız gibi Scurity File dosyası ve encryption key oluşturmuştuk. Şimdi yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi C dizini içerisinde olan kısacası altı kırmızı ile çizili olan dizin içerisine giderek SecurityFile.txt dosyasını kopyalayalım. Bu dosyayı VMM Administrator Console yüklü sunucumuza paste edelim. SecurityFile.txt dosyası olmadan host ekleme işlemi gerçekleşmeyecek. Uygun biryere paste ettikten sonra VMM Administartor Console yi çalıştıralım.

clip_image012

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 11

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi host sekmesinie gelerek yeni bir host grubu oluşturalım. New Host Group diyerek host grubumuzu oluşturduktan sonra bu gruba bir isim verelim ben merkez olarak isimlendirdim. sizlerde yapınıza uygun bir isim verebilirsiniz.

clip_image014

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 12

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi merkez adında bir grup oluşturdum. Actions bölümünde bulunan Add host a tıklayarak yeni bir host ekliyoruz.

clip_image016

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 13

Select host location ekranında ekliyeceğimiz Hyper-V hostumuz domaine dahil olamayan bir host olduğu için Windows Server-based host on a perimeter network seçeneğini seçiyoruz.

clip_image018

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 14

Select host servers kısmında ise computer name or IP Address kısmına Hyper-V hostumuz üzerinde tanımlamış olduğumuz IP adresini 192.168.2.15 olarak tanımlamıştım ben hatırlarsanız. (şekil-7) ve şekil-6 da ise encryption key ve Securityfile tanımlamaları yapmıştık. Oluşturduğumuz encryption key girelim ve ikinci kez onaylamak için tekrar girelim. SecurityFile path kısmına ise SecurityFile.txt dosyamızı nereye paste ettiysek Browse kısmında SecurityFile dosyamızı gösterelim. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra Add diyelim.

clip_image020

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 15

Select Host Servers ekranında görüldüğü gibi Selected hosts kısmına Hyper-V hostum gelmiş durumda next diyerek ilerleyelim.

clip_image022

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 16

Host Group ekranında ise hostumu hangi grup üzerine ekleyeceğimi seçmem gerekmekte All Host kısmına tıklayalım. Benim yapımda sadece bir grup olduğu için merkez grubunu seçiyorum.

clip_image024

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 17

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi Hyper-V hostumu merkez grubuna eklemiş bulunmaktayım. Next diyelim.

clip_image026

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 18

VMM üzerinde yarattığımız sanal makinelerimzin Hyper-V hostu üzerinde hangi dizin içerisine kaydedilmesini istiyorsak burada belirleyebiliriz. Ben boş bırakıyorum. Boş bırakmış bile olsam Hyper-V hostum üzerinde hangi dizini tanımladıysam bu host için VMM üzerinde yarattığım tüm sanal sunucularım yine o dizin içerisine kaydolacaktır. Next diyelim.

clip_image028

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 19

Summary ekranında ise yani özet neler yaptığımızı görebiliriz.Add Host diyerek artık hostumuzu ekleyebiliriz.

clip_image030

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 20

VMM artık Hyper-V hostumu eklemeye başladı.

clip_image032

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 21

Domaine dahil olmayan Hyper-V hostumu başarılı bir şekilde VMM üzerine eklemiş durumdayım.

clip_image034

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 22

Eklediğim Hyper-V hostum üzerinde çalışan veya mevcut sanal makinelerimizi görebiliriz.

clip_image036

SCVMM 2008 R2 Local Agent Kurulumu ve Host Ekleme- 23

Yukarıda ki ekranda ise artık sanal makinelerim üzerinde değişik aksiyonlar gerçekleştirmem mümkün bu makalemizde local networkümüz içerisinden çalışan ve domain ortamında bulunmayan Hyper-V hostlarımızı System center Virtual Machine Manager 2008 R2 üzerine nasıl ekleyeceğimizi ve local agent kurulumundan bahsetmeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.