Duyuru

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Merhabalar 2011 yılının son ikinci yarısında Windows Developer Preview yani geliştirici sürümü ile Hyper-V 3 hayatımıza yenilikleriyle birlikte girmiş durumda dediğim gibi hala geliştirilmekte olan Windows Server 2102 deneme sürümü olmasına rağmen bir çok özellikleri ve yenilikleriyle bizleri büyülemekte bunlardan benim için en güzel özelliği olan sanallaştırma platformu tabii ki diğer özelliklerini de yabana atamayız. Bu makalemizde ise yeniliklerinden ziyade sizlere Hyper-V 3’ ün kurulumundan bahsetmek istiyorum. Hyper-V 3 kurulumu gayet sade ve basit Windows Server 8 ile birlikte artık bizi klasik bir Server Manager ekranından ziyade hoş bir DASHBOARD ekranı karşılamakta yani server yönetim paneli yeni sitiliyle bizleri büyülemekte bakalım son çalışmalar bittikten sonra kod adı Windows Server 8 olan bu bu OS bizi daha ne değişik özellikleriyle karşılayacak bende sizler gibi merakla bekliyorum. Lafı fazla uzatmadan Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V rolünün nasıl kurulduğunu birlikte inceleyelim. Hyper-V2 için kurulum adımlarını bu linkten inceleyebilirsiniz.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -01

Yukarıda görmüş olduğunuz ekran yeni Windows Server 2012 Server Manager Dashboard ekranı ekran üzerinde bulunan Configure this local server altında bulunan add roles tıklayalım.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -02

Before you begin ekranında rol kurulumuna başlamadan önce bize bazı ayrıntılar ve hatırlatmalar vermekte açıklamaları okuduktan sonra Next diyerek ilerleyelim.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -03

Installation Type ayni kurulum tipimizi belirlememizi istemekte Role-Based or feature-based Installation yani rol ve özellik tabanlı bir kurulum mu yoksa Scenario-based Installation bir kurulum tipini Hyper-V3 için seçemiyoruz Developer Preview sürümünde Hyper-V3 kurulumu için bir senaryo bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü Role-Based or feature-based Installation kurulum tipini seçerek next diyelim.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -04

Select Destination server hedef sunucu seçim ekranında ise server pool (havuz) üzerinde başka sunucu sunucular varsa diğer sunucuları da seçerek kuruluma devam edebiliriz. Bizim server pool’muzda tek bir sunucu olduğu için next deyip ilerleyebiliriz. Birde dikkat ederseniz Select a virtual hard disk seçeneği ile sanal bir makinenin vhd diski yani sanal diski gösterilerekte kuruluma devam edebiliriz. Select a virtual hard disk seçeneğini seçersek bizden ilgili bir VHD göstermemizi isteyecektir. Biz Select a server from the server pool seçeneğini seçerek next diyelim.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -05

Server Roles ekranında ise yükleyeceğimiz rolleri seçmemizi istiyor bizim hedefimiz Hyper-V kurmak olduğu için Hyper-V rolünü seçerek devam ediyoruz.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -06

Features ekranında ise yüklemek istediğimiz bir özellik varsa seçmemizi istiyor. Bu arada Windows server 8 ile birlikte bir sürü Features gelmekte ilerleyen zamanlarda bu özellikleri BT gönüllüleri ben ve yazarlarımız ele alacaklardır. Bizim yüklemek istediğimiz herhangi bir özellik şuan bulunmamakta next diyerek ilerleyelim.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -07

Hyper-V ekranında ise hyper-V ile alakalı giriş bilgilerini bulabiliriz. Yine next diyerek devam edelim.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -08

Confirmation yani onay ekranında ufak bir seçenek var. Restart each destination server automatically if required (Gerektiğinde otomatik olarak her sunucuyu yeniden başlatın) hatırlarsanız Hyper-V de önceden böyle bir seçenek mevcut değil di sadece bu seçenek yani yeniden başlatma Active Directory de bulunmaktaydı. Şimdi ise Hyper-V 3 üzerinde de mevcut bu sunucuyu yeniden başlatmak için seçiyorum.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -09

Restart each destination server automatically if required seçeneğini seçtiğimde karşıma yukarıda ki uyarı ekranı gelmekte hatırlarsanız Hyper-V 2 de Hyper-V rol kurulumu esnasında sunucu birkaç kez yeniden başlatmamız gerekirdi. Bunun onayını da her seferinde bizden almaktaydı. Bu işi otomatikleştirmek için Windows bizden yetki istemekte çıksan wizard yes diyelim.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -10

Dikkat ederseniz yukarı daExport Configuration Settings seçeneği mevcut bu seçeneği tıklayarak yaptığımız yapılandırmaları bir xml olarak dışarıya aktaracak buda bizim powershell komutlarıyla ileride işimize yarayabilir. Son olarak Install diyerek kuruluma başlayabiliriz.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012Hyper-V Kurulumu -11

Kurulum başlamış durumda Windows Server 2008 R2 üzerinde her hangi bir Rol veya features yüklediğimiz zaman kurulum ekranını kapatmak gibi bir şansımız yoktu mecburen bekleyecektik. Windows Server 8 ile birlikte gelen bir özellik artık yukarıda ki ekranı kapatarak Dashboard ekranından kurulum aşamasını takip edebilir ve Server 8 üzerinde farklı işlemler yapabiliriz.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -12

Yukarıda bahsettiğim gibi Hyper-V kurulum ekranını kapattım. Dashboard ekranından sağ yukarıda bayrağa tıklayarak kurulum aşamasını takip edebilirim. Görüldüğü gibi Hyper-V kurulumum başarılı bir şekilde gerçekleşmiş durumda

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -13

Artık Hyper-V rolümüzü yükledik Yine Dashboard ekranının sol tarafında bulunan Hyper-V tıklıyorum. Artık herşey elimin altındaEvents servicesleri rahatlıkla görebilirim.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -14

Hyper-V kurulumu bittiğine göre Hyper-V Manager çalıştırabiliriz. Metro ara yüzüne Hyper-V kısa yolu gelmiş durumda kırmızı ok ile gösterilen Hyper-V Manager tıklayalım.

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu

Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu -15

Son olarak karşımızda Hyper-V Manager kurulumumuzu tamamlamış bulunmaktayız. Artık Hyper-V3 üzerinde yeni sanal makineler yaratabiliriz. Bu makalemi burada sonlandırmak zorundayım ilerleyen makalelerimiz de Hyper-V nin yeni özelliklerini birlikte inceliyor olacağız umarım sizler için bilgilendirici ve keyifli bir makale olmuştur. Tekrar görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.