Exchange OnlineMicrosoft 365

Shared Mailbox Hesabı İçin Oturum Açmayı Engellemek

     Bir Shared Mailbox oluşturulduğunda parolası sistem tarafından oluşturulur. Office 365 yöneticileri dilerse bu parolayı değiştirebilir. Bu parola saldırganlar tarafından ele geçirildiğinde, paylaşılan posta kutusu saldırganlar tarafından kullanılmaya başlanabilir. Diğer bir durumsa Shared mailbox kullanan bir çok kuruluş bu hesaplar üzerinde multi factor authentication (MFA) kullanmazlar durum böyle olunca saldırganlar tarafından ele geçirilmesi ve kötü niyetli kullanılması çok yüksek posta kutularıdır. Dilerseniz bu posta kutuları için oturum açmayı engelleyebilirsiniz.

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi paylaşılan bir posta kutusuna web tarayıcım üzerinden erişebilmekteyim.

Şimdi ise https://admin.microsoft.com/ linki üzerinden giriş yaparak yukarıda belirtilen adımları uygulayarak ilgili shared mailbox hesap erişimini blokluyorum.

Block this user from signing in seçeneğini seçerek yaptığım işlemi kaydediyorum.

Görselde görüldüğü üzere ilgili shared mailbox hesabı üzerinde Sing-in blocked ibaresi görünmektedir.

Şimdi ise Office.com adresinden ilgili hesapla girmek istediğimde yukarıdaki uyarıyı almaktayım. Böylelikle Shared Mailbox hesabım için dışarıdan erişimi kapatmış oldum.

Not : Yaptığımız bu işlem Shared mailbox için mail alma ve gönderme gibi işlemlere engel olmamaktadır. Ayrıca yapılan bu işlemden sonra eğer shared mailbox bir web tarayıcı üzerinde açılmış olsa bile 60 Dk içerisinde oturumu sonlanacaktır.

Eğer shared mailbox hesapları için web tarayıcısı üzerinden oturum açmanız gerekiyorsa paylaşılan posta kutuları için multi factor authentication (MFA) devreye alabilirsiniz. Böylelikle posta kutularımızın güvenliğini arttırmış olacağız. Tabii paylaşılan posta kutularında MFA kullanmak kargaşaya yol açacaktır. Benim düşüncem bu posta kutularını tamamıyla web tarayıcısından oturum açmasını engellemek ve sadece erişmesi gereken kullanıcılara yetki vermektir.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.