Exchange OnlineMicrosoft 365

Exchange Online Harici Takvim Paylaşımını Kapatmak

Bir çok kurum ve kuruluşta takvim paylaşımlarını kontrol ettiğimde gördüğün organizasyona ait kullanıcılar takvimlerini kuruluş dışında başka bir kullanıcı ile paylaşabilmektedir. Aslında bu durum çok bir zafiyet yaratmasa bile yine veri sızıntısına sebep olabileceği için takvim paylaşımlarını kuruluş dışındaki kullanıcılarla paylaşımların kapatılması önem arz etmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi ise tahmin edeceğini üzere sok kullanıcıdır. Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde takvimini paylaşabilmektedir. Şunu sorabilirsiniz peki ben organizasyon dışında biriyle takvim paylaşmak istiyorum nasıl yapabilirim diyorsanız yazımızın devamında sizlere bunun için güzel bir kaynak göstereceğim.

Not : Takvimlerin farklı bir kuruluşla paylaşmak istiyorsanız. Farklı kuruluşların Office 365 yada On-Prem yapısı içerisinde Exchange Server bulundurması gerekmektedir.

Öncelikle admin.microsoft.com adresinden global admin hesabımızla giriş yaparak yukarıdaki adımları kullanarak takviminizin dışarıya açık olup olmadığını görebilirsiniz eğer kapalıysa yazıyı kapatabilirsiniz.

Şimdi ise Let your share theşr calendars with people outside of your organization who have Office 365 or Exchange (Kullanıcılarınızın takvimlerini Office 365 veya Exchange uygulamasına sahip kuruluşunuzun dışındaki kişilerle paylaşılmasına izin verin) seçeneğini kaldırdığınızda artık takviminiz dışarıya kapanacaktır.

İlgili seçeneği kapattıktan sonra yukarıdaki görselde olduğu gibi görünecektir. Böylelikle herhangi bir kullanıcınız yanlışlıkla bile olsa takvimini farklı bir kuruluşla paylaşamayacaktır.

Yazımızın başında belirttiğim gibi Exchange Admin Center üzerinden sadece belirli kuruluşlarla takviminizi paylaşabilirsiniz. https://admin.exchange.microsoft.com/#/sharing Belirli kuruluşlarla paylaşma konusuna daha detaylarını incelemek isterseniz. Özcan MANDIRACI’nın yazmış olduğu Microsoft Office 365’te Takvim nasıl paylaşılır? Konu başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.