Exchange OnlineMicrosoft 365

Exchange Online Harici E-Posta Uyarısı Nasıl Etkinleştirilir ?

    Bir çok kurum ve kuruluşun hatta bireysel kullanıcıların bile e-posta günlük hayat içerisinde en çok kullanılan iletişim araçlarından birisidir. Hal böyle olunca bir çok art niyetli kişiler bunu su istimal edebiliyorlar. Çalışanlara bireysel kullanıcılara gün içerisinde bir çok oltalama, kimlik avı, zararlı yazılımlar gibi saldırılarda bulunabiliyor. Böylelikle kişiler kimlik bilgilerini kaptırabiliyorlar yada daha farklı sonuçlar çıkabiliyor. Bugünkü konumuz ise organizasyonumuza ait posta kutularına dışardan gelen e-postalar konusunda kullanıcıyı bilinçlendirme konusuna değineceğiz. Elbette yapacağımız bu uygulama kullanıcılarımızı korumaya yetmeyecektir. Lakin en azından kullanıcının uyanık olmasını sağlayacağız. Örneğin; içeride bulunan bir kullanıcıdan mail geliyormuş gibi mail gönderebilirler. Böyle bir durumda kullanıcı şunu akıl edebilir. Bu kullanıcı bizim firmamızda çalışan bir kullanıcı neden acaba altında bir uyarı var. İşte tamda aradığımız şey bu kullanıcılarımızı bilinçlendirmek ve uyanık tutmak olacaktır. Tabii örnekler çoğaltılabilir. Lafı fazla uzatmadan uygulamamıza geçebiliriz.

Öncelikle Global admin yetkisine sahip bir kullanıcı ile https://admin.exchange.microsoft.com/ Exchange Admin Center’a giriş yapalım. Yukarıdaki adımları izleyerek yeni bir transport rule oluşturalım.

İlk koşulumuzda gönderenin konumu kuruluş dışında ise seçtikten sonra Diğer seçenekleri seçerek yeni bir koşul ekleyelim.

Görselde olduğu gibi ikinci koşulumuzu ekliyoruz.

Bu koşulumuzda ise alıcı >> şirket içindedir/dışındadır yazıya devam edelim.

Açılan ufak pencereden Kuruluş içinde seçeneğini seçerek tamam butonuna basalım.

Şimdi ise oluşturduğumuz koşullardan sonra yapılması gereken eylemi uyarlayalım. Bunun için iletiye bildirim uygula >> sonrasına bildirim ekle seçeneklerini seçelim.

Yaptığımız işlemden sonra bir metin girmemiz gerekecek bunun için metin ekle butonuna basalım.

Açılan ufak pencere içerisine kullanıcı dış bir kontaktan mail aldığında görünecek uyarı metninin girişini yapmamız gerekecektir. Ben burada “LazyAdmin” kullanıcısının yapmış olduğu ve github üzerinde yayınlamış olduğu HTML template kullanacağım. Dilerseniz sizde kullanabilirsiniz veya online HTML düzenleyici web sitelerinden kendi uyarı metninizi oluşturabilirsiniz. HTML kodlarımızı girdikten sonra tamam butonuna basarak ilerleyelim.

Bildirim eklenmezse birini seçin linkine tıklayalım.

Açılan pencereden sarmala seçeneğini seçelim.

Son olarak kaydet butonuna basarak transport rule kaydedelim.

Şimdi geldi test aşamasına iç kullanıcılarımızdan herhangi birine veya birilerine dış bir kontaktan mail attığımızda mailin dışardan geldiği ve dikkatli olunması konusunda uyarının hemen mailin altında göründüğünü göreceğiz. Yine ne olur ne olmaz iç bir kullanıcıdan içerideki bir kullanıcıya mail atıldığında bu uyarı çıkmıyorsa her şeyi doğru yapmışız demektir.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.