Exchange OnlineMicrosoft 365

Exchange Online Distribution Group Oluşturma

    Daha önceden Distribution (Dağıtım) Grubu Oluşturma konu başlıklı videomda eski exchange admin center üzerinde dağıtım grubunun nasıl oluşturulduğuna değinmiştim, dilerseniz inceleyebilirsiniz.  Distribution Group (dağıtım grubu) organizasyon içinden veya dışından dağıtım grubuna e-posta gönderildiğinde gruba gelen e-postaların ilgili üyelere dağıtılmasını sağlamaktadır. Daha anlaşılır olması adına sizin info adında bir dağıtım grubunuzun olduğunu düşünelim. Bu gruba dışarıdan veya içerinden bir e-posta atıldığında grup üyeleri kimlerse otomatik olarak tüm üyelerin posta kutularına bu e-postalar düşecektir. Dağıtım grupları için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Önemli olan Office 365 hesabınızda Exchange Online planlarından herhangi birsinin olması yeterlidir. Kullanıcılarınız Distribution Group adına e-postada gönderebilir. Örneğin; destek adında bir dağıtım grubunuz olsun. Bu gruba mail geldiğinde ilgili kullanıcılara ulaşacak ve ilgili kullanıcı ahmet, mehmet destek adına mail gönderebilecektir. Yani karşı tarafa mail ulaştığında Destek adını ve e-posta adresini görecektir. Detaylar yazının devamında;

Not : Distribution Group limitlerini merak ediyorsanız bu linkten tüm limitleri görebilirsiniz.

Distribution Group

Yeni Exchange Admin Center ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://admin.exchange.microsoft.com/ Global admin hesabımızla giriş yaptıktan sonra yukarıdaki görselde olduğu gibi adımları sırasıyla gerçekleştirelim.

Distribution Group

Distribution Group oluşturacağımız için Distribution (Dağıtım) seçeneğini seçerek ilerleyelim.

Distribution Group

Dağıtım grubumuza bir isim verelim.

Distribution Group

Dağıtım grubumuzun e-posta adresini girmemiz gerekir. Eğer farklı bir domain adresi kullanacaksanız ilgili domain adresini seçmemiz gerekmektedir. İkinci adım opsiyoneldir. Eğer seçerseniz organizasyon dışından dağıtım grubunuza e-posta gelecektir. Bu seçeneğe ihtiyacınız yoksa işaretlemeden devam edebilirsiniz.

Distribution Group

Create group diyerek dağıtım gurubunuzu oluşturalım.

Distribution Group

Dağıtım gurubunuz başarılı bir şekilde oluşmuştur.

Distribution Group Üye Ekleme

Distribution Group

Oluşturduğumuz dağıtım grubuna Members yani üyeler eklememiz gerekecektir. Yukarıdaki adımları kullanarak üye eklemeye başlayabiliriz.

Distribution Group

(+) Add members tıklayarak kullanıcılarımızı ekleyelim.

Distribution Group Üyelerin E-Posta Gönderimi Konusunda Yetkilendirilmesi

Distribution Group

Yazımızın başında belirttiğim gibi kullanıcılarımız oluşturulan dağıtım grubu adına e-posta gönderebilmektedirler. Bunu yapabilmek için Edit manage delegates linkine tıklamamız gerekecektir.

“Kullanıcılarınız Distribution Group adına e-postada gönderebilir. Örneğin; destek adında bir dağıtım grubunuz olsun. Bu gruba mail geldiğinde ilgili kullanıcılara ulaşacak ve ilgili kullanıcı ahmet, mehmet destek adına mail gönderebilecektir. Yani karşı tarafa mail ulaştığında Destek adını ve e-posta adresini görecektir. “

Distribution Group

Bu pencerede ise yetkileri belirleyerek kaydedebiliriz. Yetkilerin yukarıdaki görselde açıklamaları mevcut.

Distribution Group’a Spesifik Kullanıcıların E-Posta Göndermesini Sağlamak

Distribution Group

Oluşturulan dağıtım gruplarının üye sayıları çok fazla ise yanlışlıkla bile olsa ilgili dağıtım grubuna e-posta gönderildiğinde bütün üyelere düşecektir. Veya ilgili dağıtım grubuna belirli kişilerin e-posta göndermesini istiyor olabilirsiniz. Bunun için Edit delivery management linkine tıklayalım.

Distribution Group

Dağıtım grubuna e-posta gönderecek kullanıcıları veya grupları ekleyelim. Eğer bu gruba yukarıdaki kullanıcıdan başka bir kullanıcı e-posta gönderdiğinde e-postası reddedilecektir.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.