Duyuru

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Hardware ve Guest Os VMs Bağlanması

Merhaba değerli BT gönüllüleri SCVMM 2008 R2 seri olarak yazmış olduğumuz makalelere yine devamı olarak SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanmasını birlikte inceleyeceğiz. Ama bundan önce sizlere bu konu ile ilgili olarak 3 başlık halinde yazmış olduğum makalelerin linklerini paylaşmak istiyorum. Çünkü bu linkler ve Son yazmış olduğum SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması konu başlıklı makalem bir bütünü oluşturmakta.

SCVMM 2008 R2 Template Kullanarak Yeni Sanal Makine Oluşturma
SCVMM 2008 R2 New Hardware Profil Oluşturma
SCVMM 2008 R2 Guest Os Profil Oluşturma

Linklerde belirtilmiş olduğu gibi daha önceden Hardware ve Guest OS profiller oluşturmuştuk. Önceden oluşturduğumuz bu profilleri bir tamplate veya yeni oluşturacağımız bir sanal makineye direk olarak uygulayabiliriz. Library yani kütüphanemiz üzerinde duran bu profilleri yapınıza uygun templateler oluştururken seçebilirsiniz bu demek oluyor ki rutin olarak yapılan donanım ve İşletim sistemi seçeneklerinde kurtulmuş olacağız. VMM sayesinde iş sürekliliğimiz tüm hızıyla devam etmiş olacak ve diğer işlerimize zaman ayırabileceğiz. Uygulamanın uzun olmaması açısından sanal makine veya template oluştururken Hardware Profile ve Guest OS Profile seçeneklerini göreceğiz. İşin özeti daha önceden oluşturduğumuz Hardware Profile ve Guest OS Profilleri template ve sanal makinelerimize bağlayacağız.

clip_image002

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması-01

Hatırlarsanız New Hardware Profil Oluşturma konu başlıklı makalemizde Hardware Propile-1 adında bir donanım profili oluşturmuştuk. Şimdi ise configure hardware ekranında Hardware profile tıklayarak daha önceden oluşturmuş olduğumuz Hardware Profile-1 profilini seçelim.

clip_image004

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması-02

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi önceden oluşturduğumuz Hardware Profile-1 seçmiş bulunuyoruz. Şimdi ise işletim sistem profilini belirleyelim. Next diyerek sanal makinemizi oluşturmaya devam ediyoruz.

clip_image006

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması-03

Yine daha önceden yazmış olduğumuz Guest Os Profil Oluşturma konu başlıklı makalemizde Windows Server 2008 R2 SP1 adında Guest OS Profil oluşturmuştuk. Yeni Guest Operating System Profile bölümünde Windows Server 2008 R2 SP1 OS profilimizi seçelim.

clip_image008

SCVMM 2008 R2 Üzerinde Oluşturulan Hardware ve Guest Os Profillerin VMs Bağlanması-04

Yukarıda ki ekranda ise artık Windows Server 2008 R2 SP1 isimli Guest Operating System Profilimizi seçmiş bulunmaktayız. Sanal makinemizi oluşturmaya next diyerek devam edebiliriz. Fakat sizlere daha önceden belirttiğim gibi yukarıda ki linkleri inceleyerek tüm bu işlemlerin bütünlüğünü sağlayabiliriz. Bu makalemi artık burada sonlandırıyorum. Tekrar görüşmek ümidiyle..

Mehmet PARLAKYİĞİT

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.