Duyuru

SCVMM R2 Incomplete VM Configure Error

Merhaba değerli BT gönüllüleri bu makalemde sizlere Incomplete VM Configure Error yani eksik sanal makine yapılandırmasından bahsetmek istiyorum. Bu ek sik yapılanmalar donanımsal olacağı gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilirler. Aşağıda ki şekli bir inceleyelim.

clip_image002

SCVMM R2Incomplete VM Configure Error-01

Yukarıda ki şekilde Test VM-1 isminde ki makinem üzerinde kırmızı bir X işareti ve status (durumu) Incomplete VM Configure (eksik VM yapılandırması) şeklinde bir hata mesajı veriyor.

Nedeni; Donanımsal bir hata olabilir. (Network Adapter)

Çözümü; Aşağıda ki şekli inceleyerek çözüme ulaşalım.

clip_image004

SCVMM R2Incomplete VM Configure Error-02

Sanal makinem üzerinde sağ tıkladığım zaman makinem üzerinde hiçbir aksiyon gerçekleştiremiyorum. Aktif olan Repair seçeneğini seçiyorum.

clip_image005

SCVMM R2Incomplete VM Configure Error-03

Karşıma bir uyarı ekranı geliyor. Bu ekranda ise Virtual Networkhatası olduğu ve sanal makinem üzerinde Ext-2 adında bir interface var görünüyor ama böyle bir hardware bulunmamakta makalemize devam edelim.

clip_image006

SCVMM R2Incomplete VM Configure Error-04

Bu hatayı giderebilmek için Virtual Network: Ext-2 seçeneğini kaldırmamız gerekmekte bunun için Yukarıda ki şekilde ki gibi Ext-2 seçerek Remove tıklayalım. Bu işlem ile var olmayan yani önceden bu sanal makine üzerinde Ext-2 adında bir interface card tanımlanmış ve Ext-2 adında ki bu nic sonradan silinmiş veya arızalanmış. Bu işlemlerde karşımıza böyle bir hata çıkarmakta.

clip_image007

SCVMM R2Incomplete VM Configure Error-05

Ext-2 isminde ki interface card kaldırdıktan sonra sanal makinemizi start ettik sorunsuz bir şekilde çalışmakta ama üzerinde herhandi bir network kart tanımlı olmadığı için sanal makinem network üzerinde herhangi bir hizmet verememekte bunun için sanal makinemiz üzerinde tekrar uygun bir nic tanımlaması yapmamız gerekmekte.

clip_image008

SCVMM R2Incomplete VM Configure Error-06

Sanal makinemiz üzerinde sağ tıklayarak properties seçelim. Karşımıza yukarıda ki ekran gelecek hardware Configuratin sekmesine gelelim. Network Adapters ler bölümünü seçelim. Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi Not Connected seçili durumda bu demek oluyor ki neywork ile hiçbir bağlantımız yok.

clip_image009

SCVMM R2Incomplete VM Configure Error-07

Bunun sorunu giderebilmek için Connected to seçeneğini seçerek yapınız içerisinde bulunan uygun interface tanımlayalım ve ok butonuna basalım. Artık sanal makinemiz network üzerinde sorunsuz bir şekilde hizmet vermeye devam edecektir.Bu makalemde sizlere Incomplete VM Configure Error yani eksik sanal makine yapılandırmasından bahsetmeye çalıştım umarım faydalı olmuştur. Tekrar görüşmek ümidiyle.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.