Duyuru

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine

Merhaba değerli BT Gönüllüleri VMM 2008 R2 makalelerimize devam ediyoruz. Bu makalemde sizlere SCVMM 2008 R2 üzerinde Clone Virtual Machine işleminden bahsedeceğim. Clone Virtual Machine isminden de anlaşılacağı gibi sanal makineyi klonlamak anlamına gelmektedir. Bu da aynı özelliklere sahip bir makinenin kopyalanması demektir. Buradan çıkaracağımız örneğin A adında bir sanal makinem olsun. A sanal makinesinin aynısından bir veya birkaç tane oluşturmam gerekiyor. Bunun için yeni sanal makineler yaratıp. Aynı özelliklere sahip sanal makine oluşturmaktansa Clone yi tercih edebiliriz. Bu işlerimizi kolaylaştıracak ve bizlere zaman kazandıracaktır. Şunu önemle belirtmek istiyorum. Eğer sanal makinenizin aynısından oluşturmak gibi bir fikriniz varsa direk klonlamamız sakınca teşkil edecektir. SID si aynı olan fiziksel veya sanal makine ağ içerisinde çakışmalara yol açacak bu nedenle clone yapılacak olan sanal makinenin muhakkak Sysprep işlemine tabi tutulması gerekmekte. Sysprep ile ilgili Windows Server 2008 R2 Üzerinde Sysprep Tool konu başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Windows Server 2008 R2 olması sizleri şaşırtmasın aynı işlemleri yaparak ta Windows 7 üzerinde Sysprep tool çalıştırabilirsiniz. Bu kısa bilgilendirmelerden sonra isterseniz. Uygulamamıza başlayalım. Klonlanacak makinemize sysprep işlemini uygulayalım. Sanal makinemizi down duruma getirelim.

clip_image002

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-01

Klonlamak istediğimiz sanal makinemizi seçerek sağ tıklayalım. Ardından Clone seçelim.

clip_image004

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-02

Virtual Machine Identity ekranında sanal makinemize bir kimlik bilgisi oluşturalım. Ben clone yapacağım virtual machine min adını Test VM-1 olarak adlandırıyorum. Description açıklama kısmına da Clone Machine ismini veriyorum. Açıklama kısmı sizin tercihinize kalmış. Kimlik bilgilerimi oluşturduktan sonra next diyerek ilerleyelim.

clip_image006

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-03

Configure Hardware ekranında ise clone makinemin donanımsal özelliklerini belirleyebiliyoruz. Bu ekranda herhangi bir aksiyon gerçekleştirmiyorum. Next diyerek ilerliyoruz.

clip_image008

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-04

Select Destination ekranında ise bir hedef belirlememiz gerekmekte Clone yapacağımız sanal makineiz aktif bir rol a lacağ için place the virtual machine on a host sanal makineyi ana bir bir gisayar üzerinde konumlandırmamız gerekiyor. place the virtual machine on a host seçeneğini seçtikten sonra next diyelim.

clip_image010

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-05

Select Host ekranında sanal makinemizi hangi Hyper-V hostu üzerinde konumlandıracağız. Yapınızda birden fazla Hyper-V hostu olabilir. Size en uygun hostu seçtikten sonra next diyebiliriz. Benim yapımda tek bir Hyper-V hostu olduğu için srv-2 hostumu seçiyorum.

clip_image012

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-06

Select Path ekranında sanal makinemin Hangi dizin üzerinde konumlandıracağımızı belirleyelim. Browse diyelim. Seçtiğimiz Hyper-V hostu üzerinde sanal makinemize bir yol gösteriyoruz. Benim Sanal makinelerim. SRV-2 hostum üzerinde G:\Hyper-V dizini içerinde yer almakta bu seçeneğimize de yapılandırdıktan sonra ilerleyebiliriz.

clip_image014

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-07

Select Networks ekranında ise sanal makinemize bir interface kart tanımlaması yapmamız gerekiyor. Benim Hyper-V hostum üzerinde Ext-2 adında bir nic bulunmakta Ext-2 seçeneğinide seçtikten sonra next diyebiliriz.

clip_image016

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-08

Additional Properties ekranında sanal makinemize ait ek özellikleri belirleye biliriz. İşletim sistem türü v.s özellikleri belirledikten sonra next diyelim.

clip_image018

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-09

Son olarak karşımızda sumary ekranı yaptığımız yapılandırmaların özetini görebilirsiniz. Eğer sanal makinenizin clone işlemi bittikten sonra otomatik olarak start edilmesini istiyorsanız. Start the virtual machine after deploying it on the host seçeneğini seçerek Create diyebiliriz.

clip_image020

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-10

İşin en zevkli yanıda bence jobs kısmı her zaman bu ekrana geldiğimde heyecanlanırım. Acaba hata alacak mıyım diye J Create Virtual Machine işlemi başladı hatırlarsanız template oluştururken otomatik olarak bu ekranda sysprep işlemi de VMM tarafından yapılıyordu. Clone de ise böyle bir işlem bulunmuyor. Dediğim gibi clone işlemine başlamadan önce muhakkak klonlayacağımız sanal makineye sysprep işlemi yapmamız gerekiyor.

clip_image022

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-11

Jobs bana bir uyarı verdi network adapterle ilgili sonradan Ext-2 adında ki interface kartımı silmiştim. Bu uyarrı okadar da önemli değil. Artık Virtual Machine mizi clone işlemini başarılı bir şekilde tamamladık.

clip_image024

SCVMM 2008 R2 Clone Virtual Machine-12

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi sanal makinemiz klonlandı ve otomatik olarak start edildi. Sorunsuz bir şekilde sanal makinem çalışıyor. Bu makalemde sizlere SCVMM 2008 R2 üzerinde Clone Virtual Machine aksiyonunu anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olur başka makalelerde görüşmek ümidiyle..

Mehmet PARLAKYİĞİT

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.