Banner image

Office 365 POP3 ve Exchange Online Karşılaştırılması

    POP3 hizmeti kullanıyor olabilirsiniz. POP3 hizmetinizi bilgisayarınız kurdunuz. Akıllı cihazınıza kurdunuz ve Bilgisayardan sildiğiniz bir maili telefonunuzdan silmek zorundasınızdır. Bilgisayarınızda bulunan posta kutunuz ile akıllı telefonunuzda veya tabletinizde kullandığınız posta kutuları bir türlü uyuşmayacaktır. Bunun yanında Takvim kullanamayacak ve bu takvimi çalışma arkadaşlarınızla kesinlikle paylaşamayacaksınızdır. Durum böyle olunca gereksiz bir kargaşa yaşayacak günün sonunda bu kargaşadan yorulmuş olacaksınız eğer bu kargaşadan kurtulmak istiyorsanız Exchange Online tam size göre peki Exchange Online Nedir ?
Exchange Online Office 365 hizmetinin sizler için sağlamış olduğu bir bulut hizmetidir. Daha çok mail alıp mail göndermemizi sağlamaktadır. Bunun yanında takvimler oluşturmamızı ve bu takvimleri kişilerle paylaşmamızı sağlamaktadır.

Lafı uzatmadan isterseniz yukarıda ki tabloyu birlikte bir inceleyelim. POP3 hizmetinin ve Exchange Online hizmetini karşılaştırdığımızda ortaya çıkan sonuç yukarıdadır. Şöyle ufak birkaç örnek vermek gerekirse tabii bu örnekler tablo haricinde tutuyorum. Hiçbir lisans ücreti ödemeden kurumunuza ait gruplar oluşturabilirsiniz. Bu gruplara istediğiniz kişileri üye yaparak kurum içi veya kurum dışından gelen maillerin ilgili kişilere yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında Exchange Online üzerinde kurallar oluşturabilir kurumunuza ait veri güvenliğini sağlayabilirsiniz. İsterseniz kendi yapınızda bulunan Exchange sunucunuzu ve Exchange Online hizmetini birbirine bağlayarak Hybrid bir yapı kurarak veri bütünlüğünüzü maxsimum oranda sağlamış olursunuz.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

5 Comments

 • Özay Aktan
  26/01/2021

  Çok faydalı bir makale olmuş arkadaşım,

  • Mehmet PARLAKYIGIT
   11/02/2021

   Teşekkürler Özay eksik olma.

 • Celal AYCAN
  03/03/2021

  Ellerine sağlık Mehmet. Faydalı bir makale olmuş… Son kullanıcıya bilgi aktarır iken makalen ile bizide destekleyip söz kalabalığından kurtarmış oldun :))

  • Mehmet PARLAKYIGIT
   04/03/2021

   İşine yaradıysa ne mutlu bize abi. 🙂

 • Celal AYCAN
  03/03/2021

  Ellerine sağlık Mehmet. Çok faydalı bir makale olmuş…

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  0 Paylaşımlar
  Tweetle
  Paylaş
  Pin
  Paylaş