Exchange OnlineMicrosoft 365

Office 365 Organizasyonunuz için Catch E-mail

    Organizasyonunuz içerisine gün içerisinde bir çok mail gelmektedir. Mail adresleri genellikle karşı tarafla telefonla görüşürken alınır veya farklı yollardan elde edilebilir.Kullanıcı mail atarken kullanıcnın e-posta adresini yanlış yazmış veya içerisinde bir harf eklemeyi dahi unutmuş olabilir. Veya kullanıcı mail atacağı organizasyon içerisinde ki kullanıcı işten ayrılmış ve e-posta adresi silinmişde olabilir. Firmaların iş akışları tamamıyla e-postalar üzerinden yürüdüğü için bir mailin kaybolması bile firmaya maddi veya manevi zararlar verebilir. Firmaların aklına şöyle bir soru gelebilir. Böyle durumlardan kurtulmak için organizasyonumuza atılan e-postaları nasıl yakalayabiliriz ? Cevabı oldukça basit domain adresi yanlış yazılmadığı sürece e-posta alacak kullanıcının e-posta adresi yanlış yazılmış olsa bile exchange admin center üzerinden yapacağımız birkaç adım sayesinde bu e-postaları yakalamamız mümkündür. Lafı uzatmadan isterseniz ufak bir uygulama ile bunu test edelim.

Öncelikle Exchange online yönetim merkezimizi açarak yukarıda bulunan görseldeki adımları uygulayarak kabul edilen domainler içerisinden ilgili domain adresimizi çift tıklayarak domainimizi Internal Relay’e çekelim.

Gelen uyarı için ok diyelim.

Yukarıda ki adımları uygulayarak dinamik dağıtım grubu oluşturalım.

Yukarıda ki görselde olduğu gibi dynamic distribution grup oluşturalım. Burada ki amaç mailbox olan her kullanıcı bu gruba otomatik bir şekilde dahil eklenecektir.

Başarılı bir şekilde dinamik dağıtım grubumuzu oluşturduk.

Yukarıda ki adımları uygulayarak yeni bir rule (kural) oluşturalım.

Yukarıda ki görselde olduğu gibi ilk koşulumuzu oluşturalım.

Outsite the organization (kuruluşun dışına) seçeneğini seçerek Ok butonuna tıklayalım.

Bu aşamada ise yanlış gelen mailin hangi posta kutusuna yönlendireceğimizi belirliyoruz.

Şimdi ise More Options seçeneğine tıklayalım.

Add exception butonuna tıklayarak özel bir durum ekleyelim.

Özel durumu yukarıda ki görselde olduğu gibi oluşturalım. Bu aşamadan sonra dinamik dağıtım grubunu ekleyeceğiz.

Bu görselde ise dinamik dağıtım grubumuzu seçelim.

Dinamik dağıtım grubumuzu eklemiş bulunmaktayız. Oluşturduğumuz kuralı save butonuna basarak kaydedelim.

Bu görseli Türkçe olarak ekliyorum. Oluşturmuş olduğumuz kuralın tamamı bu aşamada bir şey yapmamıza gerek yok.

Şimdi ise organizasyonumuz içerisinde bulunmayan bir kullanıcıya mail atarak oluşturmuş olduğumuz kuralın çalışıp çalışmadığına bir bakalım.

Uygulamamız başarılı bir şekilde çalışıyor. Catch Maillerin geleceği mail kutumuza başarılı bir şekilde mailler geliyor.

Şimdi ise organizasyonumuz içerisinde bulunan bir kullanıcıya mail atacağım. Bunun sebebi gerçekten var olan bir kullanıcıya mailler doğru bir şekilde ulaşıyor mu ? amaç bunu test etmek yoksa tüm mail trafiğinin tek bir posta kutusuna yönlendirmiş olursunuz. İstenmeyen bir durumla karşılaşmamak adını durumu test etmeniz faydalı olacaktır.

Gerçek kullanıcıya e-posta ulaştığına göre, kuralımızı başarılı bir şekilde oluşturduk. Artık organizasyonumuz içerisinde bulunmayan bir kullanıcıya yada yanlış yazılmış bir e-posta adresine mail atılmış olsa dahi catch mailbo olarak belirlediğim posta kutusuna mail düşecektir.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

4 thoughts on “Office 365 Organizasyonunuz için Catch E-mail

 • Celal AYCAN

  Mehmet hocam merhabalar öncelikle,

  Bu konu ile ilgili, çözüm noktasında talepler sürekli geliyordu. Zaman ayırıp, bizleri aydınlattığın ve kaleme aldığın için ayrıca teşekkür ediyorum. Değerli bir makale olmuş, ellerine sağlık. 🙂

  Yanıtla
  • Merhabalar Celal hocam

   Dilimin döndüğünce bişeyler karalamaya çalıştım. Çok teşekkür ederim.

   Yanıtla
 • Yusuf Dogan

  Eline saglik guzel olmus.
  Gayet aciklayici

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.