Duyuru

Exchange Server 2010 User Move Mailbox Database

Merhaba arkadaşlar bir önce ki makalemde sizlere Exchange Server 2010 New Mailbox Database yani yeni mailbox database oluşturmaktan bahsetmiştim. Peki niçin yeni mailbox database oluşturmamız gerekiyor. Düşünün ki çalıştığımız kurumda yöneticilerimiz ve önemli pozisyonda olan kişiler var. Bu kişilere açtığımız mailboxlar her zaman çok önemlidir. Bu sebepten ötürü diğer kullanıcılarımız ile görevleri daha üst seviyede olan kişilerin mailboxlarını farklı bir database üzerinde konumlandırmamız gerekebilir. Örneğin İşletmemizde Yavuz adında bir çalışanımız var. Bu çalışanımız iyi ve titiz çalışmalarından dolayı yöneticilik görevine atandı. Artık o da bir yönetici sıfatı kazandı. Exchange server üzerinde normal çalışan kişilerle aynı database kullanıyor. Artık yönetici vasfı kazandığı için farklı bir database üzerinde konumlandırmamız gerekecek fazla uzatmadan hemen uygulamamıza başlaya biliriz.

clip_image002

Exchange Server 2010 User Move Mailbox– 01

Exchange Management Consolu üzerinde Recipient Configuration başlığı altında mailbox bölümüne gelelim. Mailbox database ni taşımak istediğimiz kullanıcı üzerine gelelim. Sağ tarafta bulunan actions sekmesi altında New local Move Request tıklayalım.

clip_image003

Exchange Server 2010 User Move Mailbox– 02

Karşımıza New Local Move request ekranı geliyor.browse yi tıklayalım.

clip_image004

Exchange Server 2010 User Move Mailbox– 03

Yavuz kullanıcısını hangi database üzerine taşımak istiyorsak o database seçelim. Ben test makinesinde olduğum için manager databaseni seçiyorum. Manager database önceki makalelerimizden hatırlayacak olursanız sizlerle birlikte oluşturduğumuz bir databaseydi. Manager database seçtikten sonra Ok diyelim.

clip_image005

Exchange Server 2010 User Move Mailbox– 04

Mailbox ile alakalı ayarları standart bırakıyorum. Next diyerek ilerliyoruz.

clip_image006

Exchange Server 2010 User Move Mailbox– 05

Database taşıma işlemini bitirmek için new diyelim.

clip_image007

Exchange Server 2010 User Move Mailbox– 06

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi Yavuz kullanıcısının mailbox database ni manager isminde ki database üzerine taşımış bulunuyoruz.

clip_image009

Exchange Server 2010 User Move Mailbox– 07

Database taşıma işlemini başarılı bir şekilde uyguladığımızı yukarı şekilde de görebilirsiniz. Diğer kullanıcılar üzerinde hiçbir işaret yok fakat Yavuz kullanıcısı üzerinde database in taşındığını belirten yeşil bir ok gözükmekte.

clip_image010

Exchange Server 2010 User Move Mailbox– 08

Kullanıcıya ait mailbox database nin hangi database üzerinde olduğunu görmek için kullanıcı üzerinde sağ tıklayarak özellikler diyelim. Genaral sekmesine geçelim. Mailbox database baktığımızda kullanıcının hangi database üzerinde olduğunu görebilirsiniz. Bu makalemde sizlere Exchange Server 2010 User Move Mailbox Database işlemini anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.