Duyuru

Exchange Server 2010 New Mailbox Database

Merhaba arkadaşlar bir önceki makalemde sizlere Exchange Server 2010 Move Database konu başlığını işlemiştik bu makalemde ise sizlere Exchange Server 2010 New Mailbox Database yani yeni mailbox nasıl oluşturulur. Bu konu üzerine değineceğiz. Peki neden yeni database oluşturma ihtiyacı duyarız. Düşünün ki çalıştığımız firma içerisinde yöneticilerimiz, çok önemli pozisyonda bulunan görevlilerimiz var. Bu kişilere ait olan mailler çok önemli ve stratejik mailler her hangi bir problem olduğunda anında dönmemiz gerekmekte bu sebepten ötürü yöneticilerimize ait mailbox databaselerini farklı bir database üzerinde tutmamız gerekebilir. Yahut başka nedenlerden dolayı sözü uzatmadan hemen uygulamaya geçelim.

clip_image002

Exchange Server 2010 New Mailbox Database– 01

exchange management consolum üzerinde organization configuration sekmesi altında bulunan Mailbox sekmesine gelelim. Ardından sağ üst tarafta bulunan New Mailbox database ye tıklayalım.

clip_image003

Exchange Server 2010 New Mailbox Database– 02

Mailbox database ye her hangi bir isim verelim. Ben manager ismini veriyorum. Server name ismine ise lokasyonumuzda birden fazla exchange server olabilir. Browse diyerek uygun sunucumuzu belirleyelim. Ardından next diyelim.

clip_image004

Exchange Server 2010 New Mailbox Database– 03

Database file path kısmına yeni databasemizi hangi dizin içerisinde bulunduracaksan yolunu ve database ve database uzantısını belirleyelim. Son olarak log dosyalarını nerede muhafaza edeceksek uygun dizini belirleyelim hemen altta bulunan mount this databasetikini işaretleyelim. Bu tiki işaretlememizin sebebi yeni oluşturduğumuz databasenin otomatik olarak mount edilmesi yani takılmasını sağlayacak. Next diyelim ve hemen ardından New tıklayalım.

clip_image005

Exchange Server 2010 New Mailbox Database– 04

Artık yeni mailbox databasemiz oluştu. Finish diyerek bu işlemi sonlandıralım. İlerleyen makalelerimizde sizlere oluşturduğumuz yeni farklı mailbox databaselere belirlediğimiz kullanıcıları nasıl taşıyacağımız konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

clip_image006

Exchange Server 2010 New Mailbox Database– 05

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi manager adında yeni mailbox database mizi oluşturduk. Mounted yani database takılı durumda bu makalemde sizlere Exchange Server 2010 New Mailbox Database işleminden bahsetmeye çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Kaynak: Bt Gönüllüleri

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.