Duyuru

Exchange Server 2010 Move Database

Merhaba bir exchange makalesi ile tekrar karşınızdayım. Bu makalemde sizlere Move database yani mailbox larıntutulduğu database leri nasıl başka bir partition üzerine taşıyabileceğimizden bahsedeceğim. Exchange server ilk kurulduğunda mailbox databaseleri default olarak C:/ dizini içerisinde gelir yani sunucumuzun kurulu olduğu dizin içerisinde dir bu dizin içerisinde sunucumuz exchange sunucumuz çalışmaktadır. Mailbox database sürekli mail trafiği olduğu için genişleyecek ve sürekli yüklü olduğu dizini şişirecektir. Sistemin başına her hangi bir sorun geldiğinde tüm mailbox ve databaseleri kaybetme olasılığı çok yüksektir. Muhakkak ki databasenin şişmesinden dolayı sistemde performans kayıpları olacaktır. Biz sistemciler olarak işimizi her zaman garanti altına almamız ve database başka partition üzerinde tutmamız gerekmektedir. Hatta mümkünse storegeler üzerinde konumlandırmamız daha iyi olacaktır. Veri kayıplarımız bu sayede daha askari seviyeye indirmiş olacağız. Tabii sadece storegeler üzerinde tutmak yetmiyor başka bir lokasyon üzerinde de sürekli yedeklerini almamız gerekmektedir. Bir mail sunucusu bir şirketin. Can damarı demek çalışanlar mail ortamı ile müşterileriyle alış verişte bulunacak düşünsenize tüm veri tabanının gittiğini düşünemiyorum bile J İsterseniz database yi nasıl taşıyabileceğimizi bir uygulama ile pekiştirelim.

clip_image002

Exchange Server 2010 Move Database– 01

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi exchange management consolum üzerinde organization configuration sekmesi altında bulunan Mailbox’sa gelelim. Mailbox Database 1462664514 isimli database mounted olan yani takılı olan database üzerine gelerek dismount database yani database yi çıkarıyoruz.

clip_image004

Exchange Server 2010 Move Database– 02

Hemen karşımıza bir uyarı geliyor. Are you sure you want to dismount database “Mailbox Database 1462664514” ?Bize database dosyasını çıkarmak için emin misiniz sorusunu yöneltiyor. Bu işlemi yapmadan önce database üzerinde mailbox v.s tanımlamalar yaptıysanız database yedeğini almadan bu işleme kalkışmamanız önerilir. Aksi taktirde geri dönüşümüz olmayabilir. Bu sorunun cevabına yes diyorum ve database çıkarıyorum. Database çıkarmadığım sürece database move işlemini gerçekleştiremiyeceğim.

clip_image005

Exchange Server 2010 Move Database– 03

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi artık database çıkardık. Database Dismounted yani takılı olmadığını bize göstermekte unutmadan söylemek istiyorum bu işleme başlamadan önce database nerede konumlandıracağımıza karar vermemiz gerekmekte.

clip_image006

Exchange Server 2010 Move Database– 04

Artık Exchange management consolum üzerinde database çıkardığım bölümde move database path.. tıklayalım ve yukarıda ki şekli inceleyelim. Yukarıda Database file path(Veritabanının tutulduğu dizin) Log Folder path (Log dosyalarının tutulduğu dizin) leri görmemiz mümkün şu an database yukarıda ki yani default olarak kurulan database dizini ni göstermekte

clip_image007

Exchange Server 2010 Move Database– 05

Database yi kaydedeceğim alanı belirledikten sonra database file path. Kısmına database yi kaydedeceğim alanı yazıyorum. Ben test makinesinde olduğum için yine C:/ dizini içerisine kaydediyorum. C:\Exchange_DB\yeni.edbolarak belirliyorum. Bura da sizlerde dikkat ettiyseniz. Database nin kaydedileceği dizini ve database ismini belirliyorum. Databasenin uzantısını da yazıyorum. (.edb) şeklinde son olarak Log folder path yani logları tutacağımız dizinide belirledikten sonra C:\Exchange_DB move yi tıklayabiliriz. Not: Log dosyaları exchange mailbox database ile aynı dosya içerisinde tutmaya önem gösteriniz.

clip_image008

Exchange Server 2010 Move Database– 06

Move işlemini başlattıktan sonra bir uyarı ile karşılaşıyoruz. Bu işlem tüm kullanıcıları etkileyeceği için yes to All seçeneğini seçiyoruz.

clip_image009

Exchange Server 2010 Move Database– 07

Artık mailbox database mizi taşımış bulunmaktayız. Bu işlemin süresi database büyüklüğüne göre değişecektir. Son olarak Finish diyerek işlemi sonlandıralım.

clip_image010

Exchange Server 2010 Move Database– 08

Artık işlemimiz sonlanmış durumda mailbox database mounted duruma geldi. Yani database takılı durumda bu makalemde sizlere exchange server 2010 üzerinde default olarak gelen mailbox database nasıl başka bir lokayson veya dizin içerisine taşıyabileceğimizden bahsettim. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Kaynak: Bt Gönüllüleri

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.