Duyuru

Dünden Bugüne App-V ve Versiyonları

Daha Önceden Microsoft Application Virtualization 5 0 SP2 Beta Release buradan sizlere duyurmuştuk. Bundan yıllar önce application virtualization (Uygulama Sanallaştırma) işini Softricity firması tarafından SoftGrid adında yayınlanmaktaydı. 2006 yılında SoftGrid uygulama sanallaştırma yazılımı Microsoft tarafından alınarak yine SoftGrid adında piyasaya sürülmüştü. Bir müddet işler böyle devam etti. Daha sonra Microsoft SoftGrid ismini App-V olarak değiştirerek günümüzde olduğu gibi App-V adını piyasada sürmüş ve App-V bu şekilde hayatına  devam etmiştir. Şuan hala App-V olarak isimlendirilen Uygulama sanallaştırma çözümü ilerleyen yıllarda ismini değiştirimi değiştirmez mi bilemeyiz. Ama biz şuan App-V aynı şekilde kullanmaya devam ediyoruz.  Merak ettiğim en büyük unsurlardan biriside App-V nin sürümlerinin ne olduğuydu. Biraz araştırarak bu bilgiye ulaştım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Dünden Bugüne App-V ve Versiyonları

Yukarıda ki tabloyu inceleyecek olursak ilk App-V sürümü 10 Ocak 2008 Yılında App-V 4.5 RTM olarak piyasaya sürülmüştür.  Şuan ise geldiği nokta 2013 yılı itibariyle App-V 5.0 SP2 Beta Relase olarak piyasaya sürülmüştür. Yukarıda ki tablomuzda yeni yayınlanan Microsoft Application Virtualization 5 0 SP2 Beta Release yer verilmemiştir. Tablonun tamamını PDF olarak görüntüleyebilmek için tıklayınız. Bu yazımızda sizlere Dünden Bugüne App-V ve Versiyonlarını anlatmaya çalıştım başka yazılarda görüşmek üzere.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.