Duyuru

Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması

                Eğer yapınız içerisinde uygulama sanallaştırma gibi bir düşünceniz varsa eğer tercihiniz App-V ise App-V’nin kurulabilmesi için uygun bir ortamın daha önceden hazırlanması gerekmektedir. App-V Server dan tutunda App-V Sequencer ve App-V Client da bunlara dahildir. Biz bu yazımızda herhangi bir kurulumdan bahsetmek yerine Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması nasıl uygun bir şekilde hazırlanması gerektiğinden bahsediyor olacağız. Şöyle düşünelim, eviniz içerisinde koltukların masanın nasıl düzenli bir şekilde olması gerekiyorsa App-V kuracağımız ortamında daha önceden tasarlanarak uygun bir şekilde yapılandırılması gerekmektedir. Lafı fazla uzatmadan hemen App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması konusuna başlayabiliriz.

Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması

Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması-01

         Yapımızdan biraz bahsedecek olursak bir yapının olmazsa olmazlarından Active Directory bulunmakta hemen yanında App-V Server kurulumunun gerçekleşebilmesi için SQL sunucum yanında ise App-V Server bulunmaktadır. (Windows Server 2012) Client işletim sistemi tarafına bakacak olursak uygulamaları sanallaştırdığım App-V Sequencer makinem ve yine buna bağlı olarak App-V client larım bulunmaktadır. (Windows 7 x64) App-V kurulacak bir ortamın en uygun yapısını yukarıda ki şekilden görebilirsiniz.

Önemli Not : Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bahsedecek olursak App-V Server’ın IP adresinin muhakkak sabit olması gerekmektedir. Bunun yanında App-V Server’rımızın isminin muhakkak değiştirilmesi sizlerin yararına olacaktır. Sequencer ve client makinelerimiz üzerinde de bu işlemlerin yapılması önemlidir.

App-V Server Kurulumu için Uygun Ortamın Hazırlanması

    1-      App-V Server kurulumu için isterseniz sistem gereksinimlerinden başlayalım. Aşağıda ki şekilde App-V Server kurulumu için minimum özellikleri görebilirsiniz.

Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması

Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması-02

   2-      SQL Server kurulacak olan (SQL Server Kurulumu Gerçekleşmeden önce) Windows Server 2012 sunucumuzun Region Settings yani dil ayarlarının English (United States) yapmamız gerekmektedir. Bunun sağlamasını SQL Server kurulumu yapılırken Server Configuration ekranında bulunan Collation sekmesine geçtiğimizde Database Engine’nin SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS olarak görmemiz gerekmektedir. Yine başka husus olarak SQL yüklediğimiz makinemizin ya 1433 nolu portunu açmamız gerekmektedir.

     3-      Windows Server 2012 veya Windows Server 2008 R2 üzerinde App-V Server kurulum işlemi yapacaksanız muhakkak son güncellemelerinizi edininiz. Hatta Direk Windows Update üzerinden bizzat update işlemlerini kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

     4-      DC makinemiz üzerinde App-V adında bir OU oluşturarak ve bu OU içerisinde  SQL_APPV_ADMIN adında bir güvenlik grubu oluşturmamız ve bu grup içerisine App-V makinemizi (App-V Server makinemizin ismi benim App-V server’ım ismi appv dir.) ve App-V kuracak olan yetkili kullanıcımızın ismi eklenmelidir. Ayrıntılı bilgi için App-V Server 5.0 SP1 Kurulumu başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. (Şekil-07 den başlamaktadır.)

    5-      Yine DC makinemiz üzerinde gerekli olan güvenlik guruplarını oluşturmamız gerekmektedir. Bu güvenlik gruplarını oluşturmamız ilerleyen zamanlarda ve App-V kurulumu sırasında App-V sunucumuz üzerinde daha etkili bir yönetim işlemi sağlayacaktır. Ayrıntılı bilgi için App-V için Active Directory Group Yapılandırmasına  konu başlıklı yazımıza bakınız.  

     6-      App-V Server kurulumu yapacağımız sunucumuz üzerine Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x86) , Microsoft Visual C++ 2010 Redistributable Package (x64)ve son olaraksilverlight’ı yüklememiz gerekmektedir.

    7-      Windows Server 2012 sunucumuz üzerinde IIS (Web Server) rolünü yüklememiz gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için App-V Server Kurulumu için IIS Rol ve Bileşenleri konu başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık Windows Server 2012 makineniz App-V Server Kurulumunu  gerçekleştirmeye müsait bir hale gelmiştir.  

App-V Sequencer Kurulumu için Uygun Ortamın Hazırlanması

     1-      App-V Sequencer Kurulumu yapacağımız client işletim sistemi ve sistem gereksinimlerini aşağıda ki tabloda görebilirsiniz.

Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması

Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması-03

   2-      App-V Sequencer kurulumu yapacağımız client işletim sistemi üzerine Microsoft .NET Framework 4 (Standalone Installer) bileşenini kurmamız gerekmektedir.

   3-      Yine App-V Sequencer kurulumu yapacağımız client işletim sistemi üzerine PowerShell 3.0 bileşenini kurmamız gerekmektedir.

     4-      App-V Sequencer kurulumu yapacağımız işletim sisteminin son güncelliğini kontrol etmenizde fayda vardır.

Yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık client işletim sistemimiz üzerine App-V Sequencer kurulumu gerçekleştirebiliriz.

App-V Client Kurulumu için Uygun Ortamın Hazırlanması

    1-      App-V Client Kurulumu yapacağımız client işletim sistemi ve sistem gereksinimlerini aşağıda ki tabloda görebilirsiniz.

Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması

Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanması-04

     2-      App-V Client kurulumu yapacağımız client işletim sistemi üzerine Microsoft .NET Framework 4 (Standalone Installer) bileşenini kurmamız gerekmektedir.

   3-      App-V Client kurulumu yapacağımız client işletim sistemi üzerine PowerShell 3.0 bileşenini kurmamız gerekmektedir.

     4-      App-V Client kurulumu yapacağımız işletim sisteminin son güncelliğini kontrol etmenizde fayda vardır.

Dikkat ederseniz App-V Sequencer ve App-V Client Kurulumu için Uygun Ortamın Hazırlanması aynı başlıkları içermektedir. Yukarıda belirtilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra artık client işletim sistemimiz üzerine App-V Client kurulumu gerçekleştirebiliriz.

Önemli Not:Burada anlatılan işlemler App-V 5.0 SP1, Windows Server 2012 son olarak da Windows 7 x64 versiyonları ele alınarak anlatılmıştır. Yukarıda anlatılan aşamalar başka versiyonlarda değişiklik gösterebilir.

Bu yazımızda sizlere Adım Adım App-V Kurulacak Ortamın Hazırlanmasını anlatmaya çalıştım. Yukarıda belirtilen başlıklar harfiyen uygulandığı taktirde App-V Server, App-V Sequencer ve App-V Client kurulumu için gerekli ortamın hazırlanmasını sağlayacaktır. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka yazılarda görüşmek üzere hoşcakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.