Windows Server

Windows Server 2012 R2 WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma Bölüm 2

                  Bir önce ki makalemizde WSUS kurulumu yapmış ve WSUS sunucumuzu yapılandırmıştık. Bir önceki makalemizi Windows Server 2012 R2 WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma Bölüm 1 buradan inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde ise aldığımız Güncellemeleri nasıl approve edildiğinden yani güncellemelerin nasıl onaylandığından ve diğer sunucu ve istemci bilgisayarlar üzerinden nasıl güncellemeleri WSUS sunucusundan nasıl alındığından bahsetmeye çalışacağım. Hemen uygulamamıza başlayalım.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-01

Öncelikle Update altında bulunan All Updates açalım. Açılan All Updates sayfasında Approval : Unapproved olarak Status Any yaparak sayfayı refresh yaparak yenileyelim. Artık güncellemeler WSUS sunucumuza düşmeye başlayacaktır. Eğer tüm güncellemeleri almak istiyorsanız Ctrl + A tuş kombinasyonunu kullanarak tüm güncellemeleri seçiniz. Seçim işlemi gerçekleştikten sonra sağ tıklayalım.  

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-02

Sağ tıkladıktan sonra Approve tıklayalım ve tüm güncellemeleri onaylayalım.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-03

Onaylama işlemi gerçekleştikten sonra Approve Updates penceresi açılacaktır. Computers Group altında bulunan All Computers üzerine tıklayalım. Açılan menüden Approved for Install tıklayalım. Güncellemeleri yükleme işlemi için onaylamış oluyoruz.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-04

Unassigned Computers Keep existing approvals  üzerine tıklayalım ve açılan menüden Approved for Install tıklayalım.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-05

Görüldüğü gibi tüm güncellemelerin WSUS sunucumuz üzerine yükleme işlemlerini onayladık.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-06

Bazı güncellemeler kullanıcı lisansı içerdiği için I Accept diyerek kullanıcı lisanslarını kabul etmemiz gerekiyor.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-07

Artık WSUS Sunucumuz üzerine güncellemeler gelmeye başlamış durumda Sunucu ve Client bilgisayarların üzerinde güncellemeleri WSUS sunucumuz üzerinden çekmemiz gerekecek bunun içinde Diğer sunucu ve Client bilgisayarlar üzerinde Local Group Policy ediyor üzerinden bir takım işlemler yapmamız gerekiyor. Bunun için Veeam isimli sunucuma RDP yaparak bağlanıyorum. Run yani çalıştırı açalım. Gpedit.msc yazarak Local Group Policy editör açalım.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-08

Computer Configuration> Administrative Templates> Windows Components > Windows Update yolunu izleyerek devam ediyoruz.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-09

Specify intranet Microsoft update service location Çift tıklayalım ve öncelikle policy enable yapalım. Set the intranet update service for detecting ıpdates bölümüne sunucumuzun ismini ve port numarasını yazıyoruz. http://dc:8530 şeklinde yine Set the intranet statistics server bölümünüde http://dc:8530 sunucu ismini ve port numarasını yazıyoruz. OK butonuna basalım.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-10

Yine Windows Update listesinde bulunan Automatic Updates detection frequeny ilkesini açalım. Policy enbale duruma getirdikten sonra interval (hours) bölümünde 22 saat yazmaktadır. Bu ayar Client bilgisayarların sunucu üzerinde kaç saatte bir güncellemeleri WSUS sunucusu üzerinden kontrol edileceğidir. Ben default olarak bırakıyorum. OK butonuna basıyoruz.

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-11

Configure Automatic Updates ilkesini çift tıklayarak açıyoruz. Öncelikle Policy enable yapalım. Configure automatic updating 3- Auto download and notify for install seçeneğini seçiyorum. Bu ayar güncellemelerin otomatik olarak indirileceğini ve güncellemelerin haber verilerek yükleneceğini belirtmektedir. Diğer ayarları da kullanabilirsiniz. Scheduled install day Güncellemelerin hangi gün ve hangi saat içerisinde yükleneceğini göstermektedir. Ben Every Monday seçeneğini seçiyorum.    

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma

WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma-12

Son olarak Windows Update listesinden yaptığımız yapılandırmaları görebiliriz. Bu yapılandırmaları yapımız içerisinde bulunan Group Policy kullanarak tüm istemci ve sunucu bilgisayarlara basabiliriz. Bu durumda zaman kaybı yaşamamış oluruz. Artık veeam isimli makinem tüm güncellemeleri WSUS sunucusu üzerinden çekecektir. Başka yazılarda görüşmek üzere..  

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

6 thoughts on “Windows Server 2012 R2 WSUS 4.0 Kurulumu ve Yapılandırma Bölüm 2

 • Fatih

  Hocam iyide port numarasını neye göre belirliyoruz orda takıldım

  Yanıtla
 • Davut

  Merhabalar

  Windows Server 2012 R2 WSUS 4.0 indirme linki bulmadım yada silinmiş ben göremedim rica etsem indirme linkini maile atmanız mümkün müdür..

  Yanıtla
 • Süleyman

  Kullanıcı bilgisayarlarında yapılan işlemleri daha kolay hale getirebilirmiyiz. Tek tuşla yapılabilir mi?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.