Duyuru

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge

Live Snapshot Merge Windows Server 2012 ile birlikte gelen bu yeni özellik ile Canlı snapshot birleştirme işlemini yapabilmekteyiz daha önce yani Windows Server 2008 R2 ve öncesinde Merge işlemini yapabilmemiz için sanal makinemizin down yani kapalı bir durumda olması gerekmekteydi. Sanal makinemiz kapalı durumda bu işlemi yaptığımızda doğal olarak üzerinde çalışan servis ve uygulamalar hizmet veremeyecektir. Windows Server 2012 ile Live Snapshot Merge tamamıyla sanal makinemiz hiçbir kesintiye uğramadan Merge işlemini Hyper-V otomatik olarak kendisi gerçekleştirmektedir. Bunun için ilgili snapshotları silmemiz yeterli olacaktır.  Tabii Live Snapshot Merge işleminin avantajlarının olduğu gibi dezavantajları da bulunmakta Local sunucu üzerinde tutulan sanal diskler üzerinde birleştirme işlemi gerçekleşeceğinden ötürü Virtual Machine üzerinde merge işlemi bitene kadar performans kayıpları da yaşanabilmektedir. Live Snapshot Merge işlemini ufak bir uygulama üzerinde görmemiz mümkün. Bunun için daha önceden benim Hyper-V Manager üzerinde oluşturmuş olduğum DC 2012 Virtual machine üzerinde bir adet Snapshot alınmış durumda.

Eğer Windows Server 2008 R2 üzerinde Merge yani birleştirme işlemini merak ediyorsanız daha önceki yazılarımdan olan Hyper-V .avhd to New .vhd (Merge) İşlemi konu başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Önceden dediğim gibi Windows Server 2008 R2 ve öncesinde merge işlemi yapabilmemiz için sanal makinemizin kapalı durumda olması gerekmektedir.

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge-01

Sanal makineme ait Snapshot dosyalarının ve sanal diskimin olduğu dizin içerisine baktığımızda altı kırmızı ile çizilmiş .avhd uzantılı dosyayı görebiliriz. Bu dosya bizim daha önceden almış olduğumuz snapshot.

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge-02

Tekrar Hyper-V Manager üzerine dönelim. Sileceğimiz snapshot seçerek üzerinde sağ tıklayalım. Delete Snapshot dedikten sonra bizden ilgili snapshot silmemiz için onay isteyecektir.

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge-03

Şimdi ilgili Snapshot silebilmemiz için delete tıklayarak snapshot’ mızı silelim.

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge-04

Snapshot silme işlemini onayladıktan sonra yukarıda ki ekranda gördüğünüz gibi (Altı Kırmızı ile çizilmiş) Live Snapshot Merge işlemi otomatik olarak başlayacaktır.

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge

Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge-05

Tekrar Snapshotımızın kayıtlı olduğu dizine döndüğümüzde .avhd dosyasını göremeyeceğiz. Çünkü .avhd uzantılı diskimiz DC.vhdx sanal diskimizle birleşmiş olacaktır. Bu yazımızda sizlere Hyper-V 3.0 ile gelen Live Snapshot Merge yani sanal makinemiz online durumdayken Canlı Snapshot birleştirme işleminden bahsetmeye çalıştım. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.