Duyuru

Windows 8 ve VHDX

Merhaba arkadaşlar bugün fiziksel makinama kurduğum Windows 8 incelerken fark ettiğim. VHDX sanal disk formatı Windows 7 ile beraber gelen VHD formatı 2040 GB sanal disk yapısını destekliyordu. Windows 8 ile beraber gelen VHDX disk formatı ise 16 TB kadar sanal disk destekliyor. Değişen ve sürekli gelişen teknoloji artık aldı başını gidiyor. Virtual Diskimizi Fixed veya dynamically şekilde yaratman mümkün. Tıpkı Windows 7 de olduğu gibi tek farkı 16 TB kadar destek vermesi peki nasıl yapacağız bu vhdx disk formatını uygulamalı olarak anlatalım isterseniz.

clip_image002

Windows  8 ve VHDX -1

Şekil-1 şekle bakmadan önce bilgisayarım üzerinde sağ tıklayalım ve manage (yönet) seçelim ve açılan ekrandan disk yönetimini (disk management ) bulalım disk management üzerinde sağ tıklayarak Create VHD (VHD disk ekleme) disk diyelim.

clip_image003

Windows  8 ve VHDX -2

Şekil-2 ye bakacak olursak açılan menüde location bölümüne VHDX diskimizi nereye kaydedeceksek lokasyonunu belirliyoruz. Virtual hard disk size bölümüne ise yaratacağımız sanal diskimizin boyutunu yazıyoruz. Ben 16 TB olarak yazdım.  Hemen ardından sanal disk formatımızı belirliyoruz. VHD mi yoksa VHDX mi ben 16 TB gibi bir alan verdiğim için VHDX formatını seçiyorum. Son olarak ta Virtual hard disk type disk tipimizi belirliyoruz. Fixed seçer isek direk olarak lokasyonumuzda bulunan storage de 16 TB alanı fiziksel olarak bloke edecek benim lokasyonumda böyle bir seçenek olduğu için Dynamically seçeneğini seçiyorum. Ben şuan test ortamında olduğumdan dolayı dynamically seçeneğini seçtim. Gerçek oltamlar da bu disk tipini kullanmak hiçbir şekilde önerilmemektedir. Çünkü veriler disk üzerinde farklı, farklı alanlara yazılacak bu da veri kaybetmemize yol açacağında Fixed her zaman önerilmektedir. Bu makalemde sizlere Windows 8 ile beraber gelen VHDX disk formatından bahsetmeye çalıştım. BT gönüllüleri olarak Windows 8 incelemelerimiz devam etmektedir. Tekrar başka bir makalede görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Kaynak : www.btgonulluleri.com

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.