Duyuru

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak

     Merhabalar bir önceki makalemizin konusu olan Windows 8.1 Mağaza ve Uygulamalar ile Windows mağazadan bahsederek Windows mağazada bulunan uygulamaların nasıl kurulabileceğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Windows mağaza aracılığı ile kurduğumuz uygulamaların veya işimize yaramayacak uygulamaların nasıl kaldırılacağından bahsetmeye çalışacağım. Zamanla Windows 8.1 yüklü bilgisayarımız kurduğumuz uygulamalar neticesinde bir uygulama çöplüğü haline gelebilir. Bu da doğal olarak bilgisayarımızın performansını etkileyecektir. Biz daha önceden kurduğumuz uygulamaların bazılarını veya tümünü kaldırmak isteyebiliriz. Eğer böyle bir düşünceniz varsa yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak-01

Başlangıç ekranı açıkken mause sağ tarafa çekelim. Açılan menüden ayarlara girelim.

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak-02

Ayarlara girdikten sonra başka bir bölüm açılacaktır. Burada en alt tarafta olan Bilgisayar Ayarlarını değiştir tıklayalım.

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak-03

Karşımıza bilgisayar ayarları sayfası açılacaktır. Bu ekranda yapmamız gereken işlem arama ve uygulamalar üzerine gelmemiz ve tıklamamız gerekmektedir. Burada birazcık beklememiz gerekebilir Windows tüm uygulamaları göstereceğinden ötürü ufak bir hesaplama yapmaktadır.  

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak-04

Windows 8.1 yüklü bilgisayarımız üzerinde yüklü tüm uygulamalar karşımızda kaldırmak istediğimiz uygulamamın üzerine gelelim.

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak-05

Kaldırmak istediğimiz uygulamamın üzerine geldiğimizde kaldır butonu aktif olacaktır. Şimdi kaldır butonuna tıklayalım.

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak

Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak-06

Windows 8.1 uygulamamın kaldırılması için size bir onay uyarısında bulunacaktır. Eğer sadece uygulamayı bu bilgisayar üzerinden kaldırmak istiyorsanız seçmenizde fayda var. Artık kaldıra tıklayarak uygulamamızı kaldırabiliriz. Bu yazımızda sizlere Windows 8.1 üzerinde bulunan Uygulamaların nasıl  Kaldırılabileceğinden bahsetmeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

6 thoughts on “Windows 8.1 Uygulama Kaldırmak

 • ens

  bu şekilde windows 8.1 kaldırıyormuyuz orda windows rehberi diyor ve boyutu güncellemede 3.6 GB diyordu Burada 4.73 MB yazıyor

  Yanıtla
 • veli

  merhaba,

  OneNote diye bişey var oficce yazılımı sanırım.
  bunu nasıl kaldırabilirim bilginiz varmı?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.