Duyuru

Windows 8.1 Performansını Optimize Edin-1

Gereksiz Hizmetleri Durdurun

    Kullandığınız Windows 8.1 zaman içerisinde yavaşlayabilir. Kullandığınız kaynakların yüksek olmasına rağmen kullandığınız Windows artık çok yavaşlamış bir durumda olabilir. Özellikle bilgisayarınızı ilk açtığınızda çok kasıyor hiçbir işlem yapamıyor olabilirsiniz. Bunun sebebi ise bilgisayarınızı ilk açığınızda birden fazla programın arka planda aynı anda çalışmaya başlaması bilgisayar performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Arka planda çalışan uygulamalar öncelikle antivirüs yazılımlarıdır. Yine üçüncü parti yazılımların update servisleride olmakla birlikte bir çok etken ve program olabilir. Yani örnekleri genişletmemiz mümkündür.

Peki bu yavaşlama olayını nasıl aşabiliriz. Cevabı oldukça basit arka planda çalışan uygulamaları bilgisayar açıldığında çalışmamasını sağlayabiliriz. Tabii bunu yapabilmemiz için hangi programın gereksiz olduğuna karar vermemiz önemlidir. Yine bir örnek vermek gerekirse antivirüs yazılımları bilgisayar açıldığı anda çalışması gereken yazılımların başında gelir eğer bir antivirüs yazılımı bilgisayar açıldığı anda çalışmıyorsa kullandığınız Windows sürümü ne olursa olsun dışarıdan gelebilecek her tür tehlikeye açıktır. Bu sebepten ötürü antivirüs yazılımlarını kesinlikle kapatmayınız. Lafı fazla uzatmadan uygulamamıza başlayalım.

Windows 8.1 Performansını Optimize Edin-01

Öncelikle Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştırı açalım. Karşımıza gelen çalıştır penceresine msconfig yazarak tamam diyelim.

Windows 8.1 Performansını Optimize Edin-02

Karşımıza Sistem Yapılandırma penceresi açılacaktır. Hizmetler Sekmesine geçelim.

Windows 8.1 Performansını Optimize Edin-03

Hizmetler sekmesine geçtiğimizde yukarıda ki pencerede bulunan Tüm Microsoft hizmetlerini gizle seçeneğini işaretleyelim.

Uyarı :
Tüm Microsoft hizmetlerini gizle seçeneğini işaretlememizin sebebi çalışan işletim sisteminin ihtiyaç duyduğu hizmetler bulunmaktadır. Eğer Windows’un ihtiyaç duyduğu bir hizmeti kapatırsak ileride işletim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını hatta hiç açılmamasına neden olabiliriz.

Windows 8.1 Performansını Optimize Edin-04

Windows 8.1 işletim sistemim açıldığı andan itibaren yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi bir çok uygulama arka planda açılmaktadır. Buda kullandığım işletim sisteminin daha ağır çalışmasına sebep olacağı için emin olduğum programların açılmasını istemiyorum. Kırmızı ok işareti ile gösterilen Skype Updater ve TeamViewer uygulamalarının çalışmasını istemediğim için başlarında bulunan tik işaretlerini kaldırdım yaptığım ayarlamanın geçerli olabilmesi adına Uygula butonuna basak işlemi onayladım. Artık Windows daha hızlı açılacak ve daha performanslı olacaktır.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

One thought on “Windows 8.1 Performansını Optimize Edin-1

  • Emirkan Damar

    Gereksiz Windows hizmetleri için de bir makale bekliyoruz, elinize sağlık

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.