Duyuru

Client Bilgisayarım Hangi Domain Controller Üzerinden Logon Oluyor

    Yapınız içerisinde birden fazla Domain Controller yani kısaca DC varsa ve bu yapı içerisinde herhangi bir site yapısı olmadığında client bilgisayarlar kendisine en yakın gördüğü Domain Controller üzerinden Logon olacaklardır. Eğer yapı içerisinde bir site yapısı bulunmakta ise kullanıcı ilgili kullanıcı hangi site üzerinde tanımlıysa ilgili site içerisinde bulunan Domain Controller üzerinden logon olacaktır. Bizim yapımızda site yapılarının olmadığını düşünürsek ve client bilgisayarımız başına oturup oturum açmak istediğimizde client bilgisayar o anda kendisine en yakın ve meşgul olmayan bir Domain Controller makinesi üzerinden logon olacaktır. Bunu ufak bir uygulama ile daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Client Bilgisayarım Hangi Domain Controller Üzerinden Logon Oluyor-01

Ben bugün bir client bilgisayar başına oturarak kendi kullanıcım adımla oturum açtım. Logon olduktan sonra Başlat/Çalıştır ekranına CMD yazarak komut istemcisini çalıştırdım. Şu komutu verdiğimde “Set l” ya da “Set Lo” Logonserver’ın ADS isminde bir Domain Controller makinesi olduğunu görebiliriz.

Client Bilgisayarım Hangi Domain Controller Üzerinden Logon Oluyor-02

Aynı şekilde ytasci kullanıcısı ile logon olduğumda ve Set l komutunu verdiğimde Logonserver isminin DCS isminde bir Domain Controller makinesi olduğunu görebiliriz.

Not: Eğer Yapı içerisinde herhangi bir Domain Controller ortamı yoksa client bilgisayara set l komutu verdiğimizde Logonserver olarak kendisini görecektir.

Client Bilgisayarım Hangi Domain Controller Üzerinden Logon Oluyor-03

  • 1 Adımda baktığımızda öncelikle hostname komutunu vererek client bilgisayarın ismini öğrendik (NetView) olarak adlandırılmış.
  • 2 Adıma baktığımızda set l komutu vererek hangi makine üzerinden logon olduğunu görmek istediğimizde Logonserver olarak netview yani kendisi görmektedir

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.