Duyuru

Windows 8.1 Dosya Adı Uzantılarının Gösterilmesi

Merhabalar bugün kü yazımızda sizlere Windows 8.1 üzerinde Dosya Adı Uzantılarının nasıl gösterileceğinden bahsedeceğiz. Hepimizin bildiği gibi her Windows ortamında çalışan her bir uygulamanın, resmin, videonun  ve belgelerin muhakkak bir dosya adı uzantısı bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse .avi (Video Uzantısı), .jpg (Resim Uzantısı), .docx (Word Belgesi) uzantıları gibi. Peki ne işe yarar bu uzantılar ? Windows bu uzantıları kullanarak dosyanın bir resim dosyası veya bir video dosyası olduğunu tanıyarak ilgili dosyanın uygun bir uygulama içerisinde çalışmasını sağlamaktadır. Bir bilgisayar üzerine Windows ilk kurulduğunda Dosya adı uzantıları görünmez bunun en büyük sebebi; bir dosyanın uzantısının silindiğinde ya da değiştirildiğinde bu dosyanın ne olduğuna anlam veremeyen Windows bu uygulamayı çalıştıramaz bunun için dosya adı uzantıları Windows kurulduğunda default olarak kapalı gelir. Bu dosya uzantılarını nasıl görüntüleyebileceğimize gelince oldukça basit bir işlem sayesinde dosya adı uzantılarını görüntüleyebiliriz. Zaten yazımızın amacı da Windows 8.1 de Dosya  Adı Uzantılarını nasıl gösterilmesidir.

Windows 8.1 Dosya Adı Uzantılarının Gösterilmesi

Windows 8.1 Dosya  Adı Uzantılarının Gösterilmesi-01

Hatırlarsanız Windows XP ve Windows 7 üzerinde dosya uzantılarını görüntüleyebilmek için klasör seçeneklerinden görünüm sekmesine geçerek Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle yazan yerin başındaki işareti kaldırarak tüm dosya adı uzantılarını görebilmekteydik. Bu Windows 8 ve Windows 8.1 üzerinde oldukça kolay nasıl yapıldığına birlikte bakalım.

Windows 8.1 Dosya Adı Uzantılarının Gösterilmesi

Windows 8.1 Dosya  Adı Uzantılarının Gösterilmesi-02

Her hangi bir klasör açalım ve bu klasör içerisinde değişik uygulamaların olasına dikkat edelim. Sol üstte bulunan görünüm sekmesine geldiğimizde aşağı doğru bir menü açılacaktır Bu menü içerisinde Dosya Adı Uzantıları’ nı bulalım.

Windows 8.1 Dosya Adı Uzantılarının Gösterilmesi

Windows 8.1 Dosya  Adı Uzantılarının Gösterilmesi-03

Sağ üst köşede altı kırmızı ile çizilmiş bölüm Dosya Adı Uzantıları’nın başında ki kutucuğu işaretlediğimiz anda tüm resim, video ve belge gibi uygulamaların uzantıları görünecektir. Sağ altta olan altları kırmızı ile çizilmiş dosya uzantılarını görebiliriz. xlsx, pptx, png gibi. Eğer dosya uzantılarını görüntülemek istemiyorsanız Yine Görünüm sekmesine gelerek Dosya adı uzantılarının önünde olan kutucuğu boşaltmamız yeterli olacaktır.  

                Bu yazımızda sizlere Windows 8.1 Dosya  Adı Uzantılarının Gösterilmesi konusunu anlatmaya çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.