Duyuru

Windows 7 – Windows Easy Transfer – Windows Kolay Transfer (WET)

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Windows 7 ile beraber gelen ve benim çok sevdiğim, özelliklerinden olan Windows Easy Transfer yani kolay transferden bahsetmeye çalışacağım Kısa adıyla WET ben makalem içerisinde bu kısaltmayı kullanacağım. Peki nedir bu WET isterseniz bunu hemen bir örnekle açıklayalım. Benim işyerinde kullandığım bir makinem var. Bu makinemin üzerinde yıllardan beri ayarlamalar dokümanlar, videolarım, resimlerim ve zaman içerisinde Windows u kendi zevkime göre şekillendirdim. Artık işletmem bilgisayarların eskimesinden ve yetersiz kalmasından dolayı makineleri değiştirmeye karar verdi. Onca ayarlamayı onca değişiklikleri ben yeni makinem üzerinde nasıl uygulayacağım. Bu sorunun cevabı WET yani Windows Easy Transfer ben mevcut bilgisayarımda ki tüm ayarlarımı, resim, müzik, video, gibi ayarlarımı yeni bilgisayarıma zaman harcamadan transfer edebilmek için Windows 7 ile beraber gelen WET uygulamasını çalıştıracağım. İsterseniz hemen bunun uygulamasına başlayalım.
0
Windows Easy Transfer WET Şekil-1

Şekil-1 de görüldüğü gibi start/All Programs tıklıyoruz. Ve ardından System Tools seçeneği altında Windows Easy Transfer tıklıyoruz. Bu diyeceğimde dip not olsun bilindiği üzere Windows 7 de arama özellikleri çok gelişti. Start a tıladığınız da Search bölümüne easy yazdığımızda hemen uygulamamızı görebiliriz. Bu da kısa yolu olsun. 
1
Windows Easy Transfer WET Şekil-2

Şekil-2 de bizi Windows Easy transfer ekranı karşılıyor. Burda ki açıklamaları isterseniz okuyabilirsiniz. WET ile neler yapabileceğiniz konusunda bizlere bilgi veriyor. Biz Next diyerek yolumuza devam edelim.
2
Windows Easy Transfer WET Şekil-3

Şekil-3 de ise oluşturacağımız WET i nereye kaydedeceğimizi soruyor. İlk seçenekte An Easy Transfer cable yani USB kablo ile başka bir bilgisayara mı aktaracağımızı İkinci Seçenek olan A Network ise network üzerinden mi ? gibi seçenekleri soruyor biz An external hard disk or USB flash drive seçeneğini seçiyoruz. Peki niçin bu seçeneği seçiyoruz. Bizim elimizde uygulamamızın boyutunda bir diske verilerimizi aktaracağımız için bu seçeneği seçiyoruz
3

Windows Easy Transfer WET Şekil-4
Bu WET te ne kadar çok soru soruyor dimi  Şekil-4 de görüldüğü gibi 2 seçenek mevcut This is my new computer mi yani mevcut bilgisayar yeni bir bilgisayar mı diye soruyor bizim bilgisayarımız eski bir bilgisayar oldoğundan ikinci seçenek olan This is my old computer seçiyoruz.

4

Windows Easy Transfer WET Şekil-5

Şekil-5 Mmevcut makinamıza ait videolar ayarlar , paylaşım v.s öğelerimiz taranıyor.

5

Windows Easy Transfer WET Şekil-6

Şekil-6 ise transfer edeceğimiz seçenekleri sunuyor. İlk seçenek olan Hyper-V öğesi sizi yanıltmasın benim makine adım. Sizin makinanızın adı her neyse bu bölümde görünecek fark etteğseniz iki tür seçenek mevcut ilk seçenek benim kişisel bilgisayarım ve ikinci seçenek Shared items ise paylaşılan öğelerim. Eğer ilk seçeneğin hemen altında olan customize tıklarsam transfer etmek isrtedğim öğeleri öğeleri seçeceğim yok direk geçersem default olarak gelen tüm seçenekleri seçmiş olacağım ben bu bölümde document ve Windows settins lerini seçiyorum. Önemle belirtmek istiyorum. customize seçeneği altında olan advanced te tıklarsam ileri seviye seçenekleride seçebilirim.

6

Windows Easy Transfer WET Şekil-7

Şekil-7 ise Shared Items bölümünü yukarıda belirtilen (şekil-6) seçeneklere göre tercihlerimizi kişiselleştirebiliriz. Son olarak bu ekranıda Next diyip geçiyoruz.

7
Windows Easy Transfer WET Şekil-8

Şekil-8 de ise bize bir parola olışturmamızı söylüyor. Burada oluşturacağımız parola çok önemli WET dosyamızı başka bir bilgisayara aktardığımızda ve çalıştırdığımızda bize parolayı tekrar soracak onun için unutmayacağımız ve güvenlik açısından zor bir şifre belirleyip bu bölümü de next diyerek geçebiliriz.

8

Windows Easy Transfer WET Şekil-9

Sıra geldi oluşturduğumuz WET dosyasını nerede konumlandıracağımıza Şekil-9 adım adım inceleyelim. -1 adımda WET dosyasını kaydeceğim lokasyonu belirliyorum -2 adımda WET dosya için bir dosya adı belirlemeye bu sizin kişisel tercihinize bağlıdır. Ben default olarak gelen Windows Easy Transfer – Items from old computer olarak bıraktım. -3 adımda ise save tıklayarak oluşturmuş olduğum WET yani transfer dosyamı kaydediyorum.

9

Windows Easy Transfer WET Şekil-10

Şekil-10 da kaydettiğimiz WET dosyamızın kayıt aşamasına bu bölümün süresi kaydettiğiniz yani kişiselleştirdiğiniz ayarların ve dosya boyutlarına göre değişiklik gösterecektir.

10

Windows Easy Transfer WET Şekil-11

Şekil-11 de ise oluşturduğumuz transfer dosyamızın belirlediğimiz lokasyona başarılı bir şekilde kaydedildiğini gösteriyor. Tekrar next diyerek devam ediyoruz.

11

Windows Easy Transfer WET Şekil-12

Şekil-12 de bizi bir özet ekranı karşılıyor. Bu bölümü de next diyerek geçebiliriz.

12

Windows Easy Transfer WET Şekil-13

Son olarak close ye tıklayarak işlemizi sonlandırıyoruz.

13

Windows Easy Transfer WET Şekil-14

Şekil-14 de ise taşınabilir diskim olur ve ya USB bir bellek Transfer edeceğim bilgisayara takıyorum. Açılan ekranda oluşturmuş olduğum WET dosya ma tıklıyarak transfer işlemimi başlatıyorum.

14

Windows Easy Transfer WET Şekil-15

Hatırlarsanız Şekil-8 de parola oluşturmamızı istemişti ve bizde bir parola belirlemiştik. Şekil-15 de ise oluşturduğumuz WET transfer dosyası için parolamızı soruyor belirlediğimiz parolayı yazdıktan sonra next diyerek transfer işlemimize devam ediyoruz.

15

Windows Easy Transfer WET Şekil-16

Bu bölümde ise yani şekil-16 neleri transfer etmek istediğimizi bize tekrar soruyor. Burada ayarlarınızı tekrar belirlediğiniz tercihler doğrultusunda kişiselleştirebilirsiniz. Kırmızı okla işaretli olan Transfer e tıklayarak tranfer işlemimizi gerçekleştirebiliriz artık.

16

Windows Easy Transfer WET Şekil-17

Şekil-17 de ise neler yaptık neleri transfer ettik. Bu seçenekleri görebilirsiniz son olarakta Close diyerek işlemi bitiriyoruz. Eski ama yeni olan bilgisayarınız hayırlı olsun  WET sayesinde bir sürü zahmetli işten kurtulduk.

17

Windows Easy Transfer WET Şekil-18

Şekil-18 ise artık alıştığımız bir ekran ayarlarımızın geçerli olabilmesi için bilgisayarımızı Reset ediyoruz. İşlemimiz burada sonlanmış oluyor. Bu makalemi de burada sonlandırıyorum. Windows 7 ile beraber gelen basit ve kullanışlı olan Windows Easy Transfer WET anlatmaya çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur tekrar başka bir makalede görüşmek umuduyla hoşçkalın
Mehmet PARLAKYİĞİT
www.parlakyigit.net

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.