Duyuru

Windows 7 Üzerinde Başlat Menüsü Öğelerini Hızlandırın

           Merhaba bu uygulamamda sizlere kayıt defteri üzerinden yapacağımız ayarlamalar sonucunda başlat menüsü öğelerini nasıl hızlandıracağımızdan bahsedeceğiz. Hemen hemen hepimizin başına bu olay gelmiştir. Menüler açılırken gecikmeli olarak açılır yeni bir bilgisayar alırız.Çok hızlı açılmasını bekleriz yine de hızlı açılmaz. O kadar para verdik hala bekliyoruz.  Burada şunu özellikle belirtmek istiyorum bu olay donanımla alakalı bir durum değil tamamiyle Windows’tan kaynaklanan bir durumdur. İşte bu uygulamamızda başlat menüsü öğelerinin hızlı açılmasını sağlayacağız. Not: Bu ayarlama Windows XP içinde geçerlidir aynı yolu izleyerek XP başlat menüsü öğelerini hızlandırabilirsiniz. Bu kısa açıklamadan sonra, isterseniz uygulamamıza kaldığımız yerden devam edelim.

Windows 7 Üzerinde Başlat Menüsü Öğelerini Hızlandırın

Başlat Menüsü Öğelerini Hızlandırın Şekil-1

Şekil-1 -1 adım İlk önce başlat (Start) tıkayalım.-2 adım Arama bölümüne regedit yazarak Windows Kayıt defterini yani -3 adım olan regedit çalıştıralım.

Windows 7 Üzerinde Başlat Menüsü Öğelerini Hızlandırın

Başlat Menüsü Öğelerini Hızlandırın Şekil-2

Şekil-2 Kayıt defteri düzenleyici açıldıktan sonra -1 adım HKEY_CURRENT_USER parametresini açalım. -2 adımda ise Contol Panel -3 adımda MenuShowDelay (menü gösterici Gecikmesi) ne çift tıklayalım. Karşımıza Dize Düzenle seçeneği gelecek Değer verisi Windows ta standart 400 değerinde gelmektedir. Biz bu değeri sıfırlayacağız.

Windows 7 Üzerinde Başlat Menüsü Öğelerini Hızlandırın

Başlat Menüsü Öğelerini Hızlandırın Şekil-3

Şekil-3 MenuShowDelay seçeneğini 0 olarak belirledik. Son olarak Tamam basıp bilgisayarımızı Restart edelim. Bilgisayarımız tekrar başladıktan sonra Başlat menüsü içerisinde son surat dolaşmaya başlayabiliriz. Bu uygulamada sizlere Başlat Menüsü Öğelerini Hızlandırabilmemiz için ufak bir ayarlamayı anlatmaya çalıştım faydalı olması dileğiyle hoşçakalın.

Windows 7 ile ilgili daha fazla makale için Tıklayınız.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

One thought on “Windows 7 Üzerinde Başlat Menüsü Öğelerini Hızlandırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.