Windows Server

DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme (Total İP Address)

Merhaba arkadaşlar bu uygulamamda sislere Windows Server 2008 R2 DHCP server üzerinde belirlediğimiz Scope aralığında elimizde kalan ve Kullanımda olan İp adres sayınını pratik olarak nasıl öğrenebileceğimiz konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Örnek vererek açıklayacak olursak. Ben mevcut lokasyonum da 192.168.1.20 – 192.168.1.100 aralığında Scope oluşturdum. Client larım bu aralık üzerinden İP adresi almaya başladı. Address Leases (Kiralanan Adresler) bölümüne baktığımda tek tek sayamayacağım kadar ip adresi mevcut peki ben toplam dağıtılan ve boşta kalan İP adreslerimi öğrenebilmek için ne yapmam gerekiyor. Tek tek incelemeye başlayalım.

DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme (Total İP Address)

DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme Şekil-1

Şekil-1 İlk olarak DHCP serverımızı açalım. Belirlediğimiz Scope üzerinde sağ tıklayarak Display Statistics (ekran istatistikleri) tıklıyoruz.

DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme (Total İP Address)

DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme Şekil-2

Şekil-2 Scope 192.168.1.0 Statistics isimli ufak bir ekran karşılıyor. Bu bölümü açıklayacak olursak Total Addresses bizim dağıtabileceğimiz İP adres sayısı, In Use kullanımda olan İP Adresleri % cinsinden ve sayısal olarak, Available mevcut kalan İP adres sayısını ve % cinsinden kalan İP adres sayısını verir. Bu uygulamamda sizlere DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını nasıl öğrenebileceğimiz konusunda bilgi vermeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Tekrar görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT
www.parlakygit.net

Windows Server 2008 R2 ile ilgili daha fazla makale ve video için Tıklayınız.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

2 thoughts on “DHCP Server Üzerinde Kullanımda Olan ve Toplam İP Adres Sayısını Öğrenme (Total İP Address)

 • mehmetomac

  hocam merhaba
  bu ip araligini normal bi client uzerinde gormek mumkunmu
  DHCP Server halkinda bilgimiz yok tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba malesef client üzerinden öğrenemezsiniz bu ip aralığını ancak client üzerinden hangi DHCP sunucusu üzerinden IP aldığını öğrenebilirsiniz. Ya da sunucunun IP adresi kullanıcı adını ve şifresini biliyorsanız tabii bu local bir ortam için geçerli bu IP aralığını sunucu üzerinden öğrenebilirsiniz. Ya da Hangi IP aralığını kullandığını kendi Ip nizden tahmin edbilirsiniz. Her IT uzmanı local içinde kendi belirlediği ya da kurumun belirlemiş olduğu local Ip leri kullanır. Umarım sizi aydınlatmışımdır.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.