Banner image

Veeam Backup & Replication E-Mail Bildirimi

           Merhaba eğer yağınız içerisinde Veeam Backup & Replication ürünü kullanarak backup ve replication işlemleri yapıyorsanız. Bu işlemleri günlük olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Bazı günler iş yükünüzden dolayı veeam konsolu açıp yedekleme ve replikasyon işlemlerini takip etmeme durumunuz olabilir. Bu konuda Veeam Backup & Replication ürününün özelliklerinden birisi olan E-Mail ile bildirim yani veeam üzerinde her tanımladığınız iş sonucu iş bitiminde size olumlu veya olumsuz mail yoluyla bildirim yapacaktır. Yani her gün acaba Veeam Backup & Replication çalışıyormu çalışmıyor mu ? gibi sorulardan kurtulacaksınız. Hemen uygulamamıza başlayalım.

Veeam Backup & Replication E-Mail Bildirimi-01

Öncelikle Veeam Backup & Replication konsolumuzu açarak sol tarafta bulunan mavi buton üzerine tıklayalım. Açılan menüden Options tıklayalım.

Veeam Backup & Replication E-Mail Bildirimi-02

Karşımıza options penceresi açılacaktır. Bu pencerede E-mail Settings sekmesine gelelim. Sekme ilk açıldığında her alan pasif bir durumda olacaktır. Enable e-mail notification işaretleyerek SMTP server ve diğer bilgileri kendi yapımıza göre uygun bir şekilde doldurarak Apply edelim.

Veeam Backup & Replication E-Mail Bildirimi-03

Daha önceden ben bir replication job tanımlamıştım. Yukarıda ki ekrana dikkat ettiğimizde bildirdiğim mail adresi üzerine yukarıda ki veeam bildirimi gelmiş durumda işin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği belirtilmekte eğer işlem olumsuz olsaydı yukarıda ki ekranda her yer kırmızı olacaktır. J

Başka yazılarda görüşmek üzere…

1 comment

 • Enes
  29/05/2020

  Gayet basit bir anlatım. Tebrikler. Adımları izleyerek yaptım.

 • Leave a Reply

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  0 Paylaşımlar
  Tweetle
  Paylaş
  Pin
  Paylaş