Microsoft 365Microsoft Teams

PowerShell ile Microsoft Teams Yönetimi Genel

    İlk bölümümüzde Microsoft Teams’i PowerShell ile yönetebilmemiz için ön hazırlıklarımızı nasıl yapacağımızı göreceğiz. Böylelikle Microsoft Teams’e PowerShell ile bağlanarak bir çok işlemimizi PowerShell üzerinden gerçekleştirmiş olacağız. Bu rada değinmek istediğim birkaç konu var. Öncelikle yaptığımız uygulamalı örneklerde Get-Team komutunu sıklıkla kullandığımızı görebilirsiniz. Bunun nedeni, Microsoft Teams üzerinde oluşturulan her takımın bir GroupId bulunmaktadır. Örneğin var olan bir takıma yeni bir üye eklemek istediğimizde bizden GroupId istenecektir. Kısacası takım ile ilgili yapacağımız her işlem için GroupId ye ihtiyacımız olacaktır. Zaten örnek uygulamalarda bunu özellikle göstermek istedim.

Yukarıda ki görsele baktığımızda ilgili komutu verdiğimizde şuan Microsoft Teams üzerinde 4 farklı takım oluşturulmuş ve her takımın GroupId bir birinden farklı görünüyor. Bu komutu örneklerimizde sıklıkla kullanacağız.

Microsoft Teams Modülünün PowerShell Üzerine Yüklenmesi

Microsoft Teams’si PowerShell üzerinden yönetebilmemiz için öncelikle Microsoft Teams modülünü mevcut bilgisayarımızda bulunan PowerShell yüklememiz gerekir. Öncelikle PowerShell’i yönetici olarak çalıştıralım.

Hemen ardından aşağıda ki komutu PowerShell yazalım.

 Install-Module -Name MicrosoftTeams -RequiredVersion 0.9.6

Çıkan tüm uyarılara “y” yazarak devam delim. Böylelikle Microsot Teams modülünü PowerShell eklemiş olacağız. Mecut PowerShell modüllerine aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.powershellgallery.com/packages/MicrosoftTeams/0.9.6

PowerShell Kullanarak Microsoft Teams’e Bağlanma

Microsoft Teams modülümüzü yüklediğimize göre artık. Microsoft Teams yönetebilmemiz için PowerSell üzerinden bağlantı yapmamız gerekecektir. Bunun için aşağıda ki komutu girelim.

 Connect-MicrosoftTeams

Bağlantı komutumuzu girdiğimizde sistem bizden Kullanıcı adımız ve parolamızı isteyecektir. Giriş yaptığımız kullancının Gloabal Admin yetkisine sahip olması gerekir aksi taktirde bir bağlantı gerçekleştiremeyeceğiz.

Başarılı bir şekilde Microsoft Teams bağlandık.

 Get-TeamHelp

İlk komutumuz yukarıda ki görselde olduğu gibi help komutu burada hangi cmdsetleri kullanabileceğimizi görebiliriz. Şimdilik fazla bir cmdset yok ama ilerleyen zamanlarda Microsoft Teams yeni özellikler ve yeni teknikler gelecektir. Güncel PowerShell setlerine aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-gb/powershell/module/teams/?view=teams-ps

PowerShell ile Microsoft Teams Yönetimi Genel
PowerShell ile Microsoft Teams Yönetimi Bölüm-1
PowerShell ile Microsoft Teams Yönetimi Bölüm-2
PowerShell ile Microsoft Teams Yönetimi Bölüm-3

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

One thought on “PowerShell ile Microsoft Teams Yönetimi Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.