Exchange Online Protection (EOP)Microsoft 365

EOP Outbound Spam Politikasını Yapılandırma

Outbound Spam Bildirim Politikasını Yapılandırma daha önceden Exchange Admin Center üzerinden yapılmaktayd. Bir çok güvenlik ayarlarının Security Center üzerine taşınmasıyla artık security center üzerinden yapabilirsiniz Yeni Security Center üzerinde nasıl yapılandırıldığını görmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz 

Aşağıdaki bağlantıdan Global Admin hesabınızla girş yaparak Outbound Spam Bildirim Politikasını Yapılandırabilirsiniz.

https://security.microsoft.com/antispam

 Exchange Online Protection (EOP) hizmeti Exchange Online kullanan her kuruluşa default olarak gelmektedir. Yani bu hizmeti ayrıca kiralamanıza gerek yoktur. Giden spam filitresi her kullanıcı için aktif bir şekilde gelmektedir. Hiçbir şekilde devre dışı bırakılamaz. Eğer Herhangi bir kullanıcıda olağan dışı bir durum görülürse kullanıcının mail atması engellenecektir. Giden filtre ayarları yapılandırılamaz. Ancak organizasyon geneli için birkaç ayar yapmamız mümkündür. Buda en azından kullanıcıların ne yaptıkları hakkında size bilgi vererek gerekli aksiyonların alınmasını sağlayabilirsiniz. Bakalım neleri yapılandırabiliyoruz.

Öncelikle Exchange Yönetim Merkezine gideli. https://outlook.office365.com/ecp/ linkinden admin hesabınızla giriş yapmanız gerekmektedir. Sırasıyla aşağıda ki adımları uygulayalım.

  1. Koruma tıklayalım.
  2. Giden istenmeyen posta’ya tıklayalım.
  3. Default olarak gelen ilkeye çift tıklayalım.

Not: Dikkat ederseniz giden istenmeyen posta kısmında default bir politika mevcut yeni bir politika oluşturmanıza sistem izin vermiyor.

Açılan pencereden giden istenmeyen posta tercihlerine gelelim. Görüldüğü üzere sadece 2 adet tercihiniz bulunmaktadır.

  1. Şüpheli tüm giden e-posta iletilerinin kopyasını aşağıdaki e-posta adresine veya adreslerine gönder. Giden tüm şüpheli iletilerin kopyalarını alacak yöneticilerin e-posta adresini veya adreslerini belirtin. Birden çok adresi noktalı virgülle birbirinden ayırın.
  2. Giden istenmeyen posta gönderen bir kullanıcı engellendiğinde, aşağıdaki e-posta adresine veya adreslerine bildirim gönder.

İlk seçenekte şüpheli bir gönderimle karşılaşıldığında ilgili yöneticiye e-postaların kopyası gönderilecektir. Böylelikle yönetici böyle bir durumun neden kaynaklandığını tespit ederek gerekli aksiyonların alınmasını sağlayacaktır.

Diğer seçenekte ise istenmeyen posta gönderen kullanıcı engellendiğinde yine yöneticiye bildirim gidecek ve uygun zamanda kullanıcının engelini kaldırabilecek.

Not : Kullanıcınız engellendiğinde ilgili kullanıcının blok listesinden nasıl kaldırılacağını; Exchange Online SPAM Gönderen ve Blok Listesinde Olan Bir Kullanıcıyı Listeden Kaldırmak konu başlıklı yazısından destek alabilirsiniz.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.