Exchange Online Protection (EOP)Microsoft 365Microsoft Defender for Office 365

Office 365 EOP ve ATP için Configuration Analyzer

Office 365 Exchange Online Protection ve Advanced Threat Protection için Configuration Analyzer önceden düzenlenmiş güvenlik ilkelerinde standart ve katı koruma kategorilerinde analiz ederek kuruluşunuzun EOP ve ATP ilkelerinizi doğru bir şekilde yapılandırmanıza olanak tanır. Böylelikle kullanıcılarınız için daha sıkı bir koruma sağlamış olursunuz. Tabii bu işlemleri bir kez değil de belli periyotlarda yapmak daha iyi olacaktır. Office 365 EOP ve ATP güvenliği için önerilen ayarlara buradan bakabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan uygulamaları olarak Configuration Analyzer nasıl çalıştığını birlikte anlamaya çalışalım.

https://protection.office.com/configurationAnalyzer Belirtilen adres üzerinden direk Configuration Analyzer gidebiliriz. İsterseniz https://protection.office.com adresine girerek yukarıda ki adımları uygulayarak Configuration Analyzer gidebiliriz.

Configuration Analyzer açtığımızda standart önerileri görebiliriz. Örneğin; ATP ile korunan ekler altında bulunan iki ilkeyi yapılandırırken yanlış yapılandırmışım. Bunları yine bu panel üzerinden istersem düzeltebilirim.

Katı önerileri görüntülere tıkladığımızda ise kuruluşumuz için katı olarak önerilen yapılandırmaları görebiliriz.

Örnek olması açısından yanlış yapılandırılmış bir ilke üzerinde düzenleme yapmak istediğimizde Kötü amaçlı yazılımlardan korunma ilkesi üzerinde önerilen bir yapılandırmayı gerçekleştireceğim. Geçerli yapılandırmanın Eki silin ve varsayılan olarak yapmışım. Ama Configuration Analyzerın bana önermiş olduğu iletiyi silmem gerektiğidir. Şimdi Benimseme yazan yere tıklayalım.

Bir onay iletisi gelecektir. Bu iletiyi onayladıktan sonra eylem iletiyi sil olarak değişecek ve önerilen ayarı yapmış olacağım.

Önerilen yapılandırmayı yaptıktan sonra Kötü amaçlı yazılımlardan korunma ilkemin artık problemsiz olduğunu görebiliriz. Office 365 EOP ve ATP için Configuration Analyzer için detaylı bilgiye burada bulunan bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.