Microsoft Azure

Microsoft Azure Virtual Machine Extensions Ekleme

    Microsoft Azure üzerinde bir sanal makine oluşturduğumuzda Azure bize sanal makinemiz üzerine bir Extension (uzantı) kurmak isteyip istemediğimizi sormaktadır. Eğer bu işlemi yapmadıysanız ve sonradan böyle bir duruma ihtiyaç duyduğunuzda bir Extension nasıl sanal makinemiz üzerine ekleyebileceğimizi birlikte görelim. Peki bu Extensions Nedir ? Extensions yani uzantılar bir program veya bir agent olabilir. Örneğin ben bugün Eset File Security uygulamasının sanal makinemizi açmadan nasıl kurulabileceğini göstereceğim. Böylelikle uzantıların tam manasıyla ne işe yaradığını görebiliriz. Tabii kurmak istediğimiz bu uzantıların lisanslarının elimizde olması ya da daha sonradan üretici firmalardan bu uygulamaların lisanslarını almamız gerekmektedir. İsterseniz hemen uygulamamıza geçelim.

Microsoft Azure Virtual Machine Extensions Ekleme-01

Öncelikle Azure portal üzerinden Sanal makinelere girelim ve extension yüklemek istediğimiz sanal makinemize tıklayalım. Açılan menüden Extensions seçeneğini tıklayalım. Yine açılan menüden Add butonunu tıklayalım. Benim kurmak istediğim; extension Eset File Security tıklıyorum.

Microsoft Azure Virtual Machine Extensions Ekleme-02

Eset File Security hakkında yukarıda ki bilgileri okuduktan sonra Create butonuna tıklayalım.

Microsoft Azure Virtual Machine Extensions Ekleme-03

Bileşene ait olan diğer özellikleri bu bölümde kapatabilir veya aktif edebilirsiniz. Elinizde bulunan lisans bilgilerini girdikten sonra OK butonuna tıklayalım. Benim elimde bir lisans olmadığı için Ok butonuna yine de tıklıyorum.

Microsoft Azure Virtual Machine Extensions Ekleme-04

Eset File Security uygulamam sunucum üzerine ekleniyor.

Microsoft Azure Virtual Machine Extensions Ekleme-05

Sunucuma eriştiğimde Eset File Security kurulmuş bir durumdadır. Lisans bilgilerimi girdikten sonra uygulamam aktif olarak çalışmaya başlayacaktır.

Microsoft Azure Virtual Machine Extensions Ekleme-06

Yine Extensions baktığımızda Eset File Security başarılı bir şekilde eklendiğini görebiliriz.

Microsoft Azure Virtual Machine Extensions Ekleme-07

Yukarıda ki listede bir sanal makine kurulurken veya sanal makine üzerine sonradan eklenecek extensions güncel listesini yukarıda ki görselde görebilirsiniz.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.