Duyuru

Import Virtual Machine could not find ethernet switch Hatası

             Windows Server 2008 R2 üzerinde Export (Dışarıya Aktarılan Sanal Makine) etiğimiz bir sanal makineyi Windows Server 2012 üzerinde kurulu Hyper-V ye Import etmek isteyebiliriz. Bu durumda bazı hatırlamamız gereken kurallardan bahsetmek gerekirse Import edilecek bir sanal makine muhakkak import edilmeden önce export edilmesi gerekmektedir. Kısaca özetleyecek olursak export edilmeyen bir sanal makine import edilemez. Detaylı bilgi için daha önceden yazmış olduğum; Windows Server 2012 Hyper-V Virtual Machine Export & Import konu başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra sanal makinemizi import ettiğimizde virtual switch tarafında bir hata alabiliriz. İsterseniz biraz daha bu hatayı detaylandıralım.

could not find ethernet switch

Import Virtual Machine could not find ethernet switch Hatası-01

Hyper-V 3.0 üzerinde Windows 8 isminde bir sanal makinem mevcut ben bu sanal makineyi yine başka bir Windows server 2012 kurulu Hyper-V 3.0 üzerine import etmek istiyorum. Yani A sunucumdan B sunucumda bu işlemi gerçekleştireceğim. Daha önceden belirttiğim gibi A sunucum üzerinden  Windows 8 isimli sanal makinemi export ettim. B sunucum üzerine geçerek Import işlemini başlattım. Lakin Connect Network tarafında could not find ethernet switch “Ext-1” hatası ile karşılaştım.

Sebep;

Bu durumun sebebi A sunucum üzerinde daha önceden Ext-1 isminde External bir virtual switch oluşturmuştum. B sunucumda ise oluşturduğum external switch ismi Ext-2 di. B sunucum üzerinde import işlemini başlattığımda network tarafında Ext-1 isminde virtual bir switch aradı ve bulamadığı için could not find ethernet switch “Ext-1” hatasını döndürdü. Yukarıda ki pencereye baktığımızda connection bağlantı kısmında her hangi bir bağlantı olmadığını görebilirsiniz.

could not find ethernet switch

Import Virtual Machine could not find ethernet switch Hatası-02

Çözüm;

could not find ethernet switch “Ext-1” hatasını nasıl düzeltebiliriz. Bu hatayı düzeltmenin 2 yolu bulunmaktadr.

1-      Birinci yol : Hyper-V Manager konsola giderek Virtual Switch Manager açalım.  A sunucum üzerinde bulunan Ext-1 isimli  external bir switch bulunmaktaydı. B sunucum üzerinde Virtual Switch Manager dan Ext-1 isimli bir switch oluşturarak Import işlemine devam edeviliriz. Eğer Hyper-V üzerinde virtual bir switch oluşturmanın nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız daha önceden yazmış olduğum. Hyper-V Virtual Switch Manager konu başlıklı yazıma bakabilirsiniz. 

2-      İkici yol ise yeni bir virtual switch oluşturmadan B sunucum üzerinde daha önceden oluşturmuş olduğumuz. Virtual Switch tanımlayabiliriz. Yukarıda ki pencereye dikkat edecek olursak Connection kısmında daha önceden oluşturduğumuz virtual switchlerden uygun olanı seçerek Import işlemine kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Bu yazımız da sizlere daha önceden export edilen bir sanal makinenin Import edilmesi sırasında could not find ethernet switch Hatası, bu hataya bağlı olan sebep ve çözüm yollarını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle..

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.