Duyuru

Hyper-V 2.0 Migration Hyper-V 3.0 (Standalone)

         Windows Server 2012 ile birlikte Hyper-V 3.0 hayatımızda hızla yerini almaya devam ederken, insanların kafasına şu soru takılıyor. Hyper-V 2.0 dan Hyper-V 3.0 nasıl geçiş yapacağız ? Bu sorunun yanıtı oldukça basit Temiz bir kurulum. İşte cevap bu ama aşamalar zaman ve sabır istemektedir. Tabii lokasyonumuzun büyüklüğüne ve sanal sunucularımızın çokluğuna bağlı olarak zaman değişikliği gösterecektir. Yazımızın başlığından da anlayacağınız üzere Hyper-V  2.0  Migration Hyper-V 3.0 (Standalone) Hyper-V 2.0 dan Hyper-V 3.0 migration (göç) nasıl yapılır adımlarını birlikte inceleyeceğiz. Adımlarını anlatacağımız bu senaryo tamamıyla standalone yapılar için geçerlidir. Standalone yapı ne demek diyecek olursanız.  Herhangi bir cluster yapısı olmayan ve bir birlerinden bağımsız çalışan bir yapıyı temsil etmektedir. Şimdi gelin Hyper-V migration aşamalarını birlikte inceleyelim.

Hyper-V 2.0 Migration Hyper-V 3.0 (Standalone)

          Hyper-V 2.0 üzerinde çalışan sanal makinalar kapatılarak export edilir. Hyper-V Export ve Imapot İşlemleri konu başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

          Hyper-V 3.0 Kurulacak makine üzerine temiz Windows Server 2012 kurulumu yapılır. Kurulum adımları standart bir yapı olduğu için referans bir link vermiyorum.

          Windows Server 2012 Kurulumu yapıldıktan sonra Hyper-V Rolü etkinleştirilir. Windows Server 2012 Hyper-V Kurulumu konu başlıklı makaleme bakabilirsiniz.

          Hyper-V Kurulumu yapıldıktan sonra daha önceden dışarıya export ettiğimiz virtual machine (sanal makine) veya makineler Hyper-V 3.0 üzerine Import edilir. Windows Server 2012 Hyper-V Virtual Machine Export & Import konu başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Önemli Not:Windows Server 2008 R2 üzerinde oluşturduğumuz virtual switch ile Windows Server 2012 üzerinde oluşturduğumuz virtual switch ler aynı isimde olmak zorundadır. Örnek verecek olursak Hyper-V 2.0 üzerinde Ext-1 isimli external bir virtual switch oluşturduysak Hyper-V 3.0 üzerinde de Ext-1 isimli bir virtual switch oluşturmamız gerekmektedir. Aksi taktirde Import ettiğimiz virtual machine start edilemeyecektir. Bu makalemde sizlere standalone bir yapı içerisinde Hyper-V 2.0 dan Hyper-V 3.0  migration için geçiş aşamalarını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle..

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

2 thoughts on “Hyper-V 2.0 Migration Hyper-V 3.0 (Standalone)

  • adem bekmez

    merhaba 2008 r2 yeden export edilmiş sanal sunucuyu 2012 r2 hyper-v import edemiyorum hata veriyor neden

    Yanıtla
    • Adem abi Merhaba Eğer Direk import edemiyorsan Windows Server 2012 üzerinde bir sanal makine oluştur. Bu oluşturduğun sanal makineye disk atama Windows Server 2008 R2 den export ettiğin sanal makinenin vhd diskini yeni sanal makinene bağla işin çözümlenecektir.

      Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.