Duyuru

Hyper-V Edit Disk

Merhaba bir önceki makalemde sizlere Hyper-V (.VHD ) Disk Yapıları ve Özelliklerinden bahsetmiştim. Bu makalemde ise sizlere Hyper-V üzerinde oluşturduğumuz, sanal disklerin boyutlandırmayı genişletmek daraltmak ve diskleri nasıl dönüştürebileceğimizden bahsedeceğiz. Peki bu işlemler bizlere ne gibi faydalar sağlayacak örneğin mevcut lokasyonumuz içerisinde sanal makinalarımıza bağlı fixed sanal disklerimiz mevcut yapımız artık git gide büyümeye başladı. Benim sanal disklerim yetersiz kalmaya başladı. Mevcut yapımı büyütmem gerekiyor. İşte bu sorun karşısında yardımıma Hyper-V manager üzerinde olan edit disk yetişiyor. Başka bir örnekle açıklayacak olursak yapımda disk kapasitem düşük fixed yapıdan Dynamically yapıya geçmem gerekiyor. İşte bu konularda imdadıma edit disk yetişiyor. Bunları bir uygulama ile açıklarsak daha iyi olacağını düşünüyorum. İsterseniz hemen uygulamamıza geçebiliriz.

clip_image001

Hyper-V Edit Disk-01

Şekil-1 Hyper-V Manager konsolu üzerinde  actions bölümünden edit disk seçeneğini seçelim.

clip_image003

Hyper-V Edit Disk-02

Şekil-2 yine bizi bir sihirbaz ekranı karşıladı alışa geldik bişey J bu bölümüde next diyerek geçelim.

clip_image005

Hyper-V Edit Disk-03

Şekil-3 Yapısında değişiklik yapacağımız sanal diskimizi seçiyoruz. Örneğin benim Server-2 isminde bir sanal makinem var. Bu makinemin disk ismi de SERVER-2.vhd olarak belirlenmiş ben bu diskim üzerinde düzenleme yapacağım. Diskimi seçtikten sonra Next diyerek işlemime devam ediyorum.

clip_image007

Hyper-V Edit Disk-04

Şekil-4 ise diskim üzerinde ne tür bir işlem yapmak istediğimi belirtmem gerekiyor. İsterseniz bu terimler hakkında kısaca bilgi verelim. Compact (sıkıştırmak) adından da anlaşılacağı gibi mevcut sanal diskimizi sıkıştırmamıza olanak sağlıyor. Benim kişisel görüşüm Compact işlemi biraz sıkıntılı sıkıştıracağım sanal diskimi bizlere her hangi bir boyut sormadan direk içerisinde ki data doğrultusunda sıkıştırıyor. Örneğin Benim 20 GB lık bir sanal diskim varsa bunun içerisinde de 5 GB lık bir veri mevcutsa direk olarak sanal diskimin kapasitesini 5 Gb ta düşürüyor. Convert (dönüştürme) bu işlem ise mevcut sanal dikimiz fized ise Dynamically veya Dynamically diskimizi fixed diske dönüştürüyor. Expand (genişletmek) mevcut sanal diskimi belirlediğim oranlar doğrultusunda sanal diskimi genişletmeme yardımcı oluyor. Bu kısa açıklamalardan sonra uygulamamıza tekrar dönelim. Ben mevcut sanal diskimi genişletmek istiyorum. Bu sebepten ötürü expand seçeneğini seçerek next diyorum. 

clip_image009

Hyper-V Edit Disk-05

Şekil-5 yukarıda ki şekle bakacak olursak benim mevcut disk kapasitem (Current Size ise 127 GB) new size değerini 130 GB olarak belirliyorum. Next diyerek işleme devam ediyorum.

clip_image011

Hyper-V Edit Disk-06

Şekil-6 karşımda bir özet ekranı Finish diyerek işlemimi sonlandırabilirim. Artık Dynamically 127 GB olan diskimin kapasitesi 130 GB olarak yeniden belirlendi.

clip_image013

Hyper-V Edit Disk-07

Şekil-7 ise diskimi compact işlemine tabii tutacağım. Yani diskimi sıkıştıracağım. Bu işlemden önce işlem yapacağımız sanal diskimizi seçmemiz gerekmektedir. Next diyerek devam edelim.

clip_image015

Hyper-V Edit Disk-08

Şekil-8 daraltmak istediğimiz diskmiz hakkında ufak bir özet ekranı karşılıyor.  Finish diyerek sonlandıralım. Unutmadan söylemek istiyorum. Bu işlemlerin zaman süreleri sizlerin fisiksel sunucunuzun ve disk yapılarınızın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterecektir.

clip_image017

Hyper-V Edit Disk-09

Şekil-9 da ise ise convert işlemi yapacağız adında anlaşılacağı gibi Dynamically disk yapısından fixed disk yapısına dönüştürüyoruz. Convert’i seçelim ve next diyelim.

clip_image019

Hyper-V Edit Disk-10

Şeki-10 da ise convert yapacağımız diskimizin lokasyonunu gösterelim. Next diyerek devam edelim.

clip_image021

Hyper-V Edit Disk-11

Şekil-11 de ise yine bizi bir özet ekranı karşıladı. Finish diyerek işlemimizi sonlandırıyoruz. Bu makalemde sizlere sanal disklerimiz üzerinde disklerimizi daraltmak, genişletmek ve convert etmek gibi işlemlerin açıklamasını ve uygulama üzerinde anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede görüşmek ümidiyle hoşçakalın.

 

 Mehmet PARLAKYİĞİT | IT

 

Kaynak: BT Gönüllüleri

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

One thought on “Hyper-V Edit Disk

  • sefa

    süpersin mehmet eline sağlık :)…

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.