Duyuru

Hyper-V Donanımsal (Network Configure Error) Hatalar

          Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere Hyper-V üzerinde çalışan Virtual Machine lerin yanlış configure edilmesinden mevcut sanal donanımın silinmesi veya bir şekilde kaybolmasından dolayı oluşan donanımsal hatalardan bahsetmeye çalışacağım. Benim elimde SER2008R2 adında sanal bir makinem var. Ben mevcut sanal makinam üzerinden değilde, Virtual Network Maneger üzerinden sanal makinama bağlı olan bir network adaptörünü sildim. Sanal makinamı start ettiğimde aşağıda gösterilen hatayı aldım.

 

clip_image002

 

Yukarıda ki şekli inceleyecek olursak altı kırmızı ile çizilmiş bölümde Network Adapter ile ilgili hata metinlerini görebilirsiniz.

 

clip_image004

 

Mevcut çalışan sanal makinam üzerinde sağ tıklıyorum ve kırmızı ok ile gösterilmiş alanda Network Adapter Configuration Error iletisi veriyor. Kırmızı alanda ise Network Adapter in olduğu kısımda da bir hata uyarısı veriyor. Daha önceden mevcut bir Network adapter in olduğunu ve şimdi ise bu adapter olmadığından dolayı makinamızı start edemiyoruz. Peki bu durumdan nasıl kurtulabiliriz. Hemen Çözüm yollarına bakalım.

 

Çözüm;

 

clip_image006

 

Hyper-V nin en büyük ve güzel özelliklerinden bir tanesi de hatayı hemen gösteriyor olması nerde ne hata yapılmış hatayı tespit etmek demek sorunun % 50 si çözülmüş demektir. Konumuza tekrar dönecek olursak yukarıda ki şekilde kırmızı alanda belirtilen Network Adapterlerinden birini seçmemiz. veya Virtual Network Manager’e giderek yeni bir adapter tanımlamamz yeterli olacaktır. Başka bir konu ise mevcut adapter niçin silindi. Yahut Hyper-V ile alakalı bir sıkıntıdan dolayımı bu etkenleri tespit etmek ileride oluşabilecek büyük sıkıntıların bir nebze de olsa önüne geçmiş olacağız. Ben örnek teşkil etmesi açısından birde önceden yarattığım Virtual Diskimi sildim. Makinamı start ettiğimde ise sanal makinam tekrar bana şu hatayı verdi.

 

clip_image008

 

Tekrar VM ayarlarına dönerek bu hatanın silinen bir disk yüzünden olduğunu gördüm. Mevcut Virtual Hardwarelerden kaynaklanan hatalarımı giderdikten sonra;

 

clip_image010

 

Sanal makinam (virtual machine) sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirmeye devam ediyor. Bu makalemde Hyper-V üzerinde yapılan donanımsal hatalar nedeniyle sanal makinalarımızı start edemediğimizi ve çözüm yollarını anlatmaya çalıştım. Umarım bu makalem sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

www.parlakyigit.net

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.