Duyuru

Ağ Sürücüsüne Bağlanma

          Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere ağ üzerinde paylaşılan bir klasörün bir istemci bilgisayara sürücü olarak nasıl eklendiğini anlatmaya çalışacağım. Her zaman makalelerimde bir senaryo üzerinden gitmeyi uygun görüyorum. Senaryomuz şu şekilde olsun ben bir sistem yöneticisiyim. ve çalıştığım lokasyon da bir file serverim var. Yani dosya sunucum. Benim de IT departmanında değişik dallarda yöneticilerim var. Bu yöneticilerimin de kendilerine ait makinaları var. Bu makinalara farklı zamanda farklı uygulamaların yüklenmesi gerekmekte ve bu uygulamalar ağ üzerinde paylaşılmış durumda benim IT çalışanım bu uygulamalara ( programlar olarak düşüne bilirsiniz) sürekli ulaşabilmek için benim makinama bağlanıp //192.168.2.5/Software klasörüne erişmeleri ve benim vermiş olduğum kullanıcı adını ve şifreyi her defasında girmeleri gerekmekte aslında bakıldığında pek bir zaman alacak gibi görünmüyor düşünsenize büyük bir lokasyon da çalıştığımızı bizim için inanılmaz bir iş yükü oysaki Windows bize bu konuda güzel bir özellik sunuyor Ağ sürücüsüne bağlanmak gibi isterseniz uygulamamıza geçebiliriz.

clip_image002

Şekil-1 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-1 de Computer üzerine sağ tıklayarak Map network drive seçeneğini seçiyoruz.

clip_image004

Şekil-2 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-2 de ise sırasıyla yaptığımız işlemleri adım adım anlatalım -1 adımda ilk önce drive nin yani sürücümüze bir harf atıyoruz. Ben sürücü harfini X: olarak belirledim. Sizler mevcut lokasyonunuza uygun bir harf atayabilirsiniz.  -2 adımda ise Browse ye tıklayarak dosyamızın ağ yolunu gösteriyoruz. -3 adımı seçtiğimde her oturum açıldığında bu klasöre bağlanacak -4 adımı seçersem farklı kimlik bilgileri kullanarak bağlanacak ben ikisini de seçiyorum. Finish diyerek  işlemimi sonlandırıyorum.

clip_image006

Şekil-3 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-3 de ise beni bir Windows güvenlik uyarısı karşılıyor. Benden bağlanacağım klasörün kullanıcı adını ve şifresini istiyor. Gerekli bilgileri giriyorum. OK ye tıklıyorum. Not : Eğer Remember my credentials seçeneğini işaretlersem . Benden bu dosyaya her bağlandığımda kullanıcı adı ve şifre sormayacaktır. Burası tamamıyla size kalmış.

clip_image008

Şekil-4 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-4 ise kullanıcı adı ve şifremizi girdikten sonra ağda paylaşılan klasörün içeriğini göstermektedir.

clip_image010

Şekil-5 Ağ sürücüsüne Bağlanma

           

            Şekil-5 ise Computer içerisine girdiğimizde yeşil kutucuk içerisine alınmış alan ağ üzerinde paylaşılan klasörümüzü göstermektedir.

clip_image012

Şekil-5 Ağ sürücüsüne Bağlanma

Şekil-5 de ise bu klasörle bir işimiz kalmadığını düşünelim. Artık bu sürücüyü kaldırmamız gerekiyor. Ne yapmamız gerekiyor peki; ağ sürücümüzün üzerine sağ tıklıyoruz. Disconnect yani bağlantıyı kes dediğimizde artık bu ağ sürücüsünü makinamızdan kaldırmış olacağız. Makalemizi burada sonlandırıyorum umarım sizler için faydalı olmuştur.

Mehmet PARLAKYİĞİT

www.parlakyigit.net

mehmetparlakyigit@gmail.com

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

14 thoughts on “Ağ Sürücüsüne Bağlanma

 • hüseyin

  hocam ben bunları uyguladığımda kullanıcı adı parola hatalı uyarısı geliyor ne yapabilirim acaba ?

  Yanıtla
  • Bağlanacağın makina adını girerek girmeyi dene örneğin bağlanacağın makine adı :file olsun file\administrator şeklinde dene.

   Yanıtla
 • Mücahit

  Merhaba Mehmet bey;

  benim ağ sürücüsü ile alakalı söyle bir sorunum var. Bilgisayar her açıldığında bağlanmasını işaretlediğim halde, “Ağ sürücüsüne yeniden bağlanılamadı” gibi bir uyarı çıkıyor her bilgisayarı açtığımda. Bununda sebebi internet bağlantısı kurulmadan önce ağ sürücüsünü yüklemeye çalışıyor windows 7. bunu nasıl çözebiliriz hocam var mıdır bir yöntemi? teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba

   Bu aslında sorun sayılmaz bilgisayarın açılırken IP adresi alamadığı için böyle bir sorunla karşılaşıyorsun. İnternete Wi-fi ile mi giriş yapıyorsun yoksa kablolu bir bağlantı ile mi internete çıkıyorsun.

   Yanıtla
 • Mücahit

  kablolu bağlantı kuruyorum. ip adresimde el ile ayarladığım ve ağda başka bu ip ile çakışabilecek bir ip adresi bulunmadığı için, aklıma direkt olarak acaba ağ sürücüsüne bağlanma isteği bilgisayarın ağa bağlanma işlemini tamamlamadan önce yapmasından mı kaynaklanıyor gibi bir soru geldi. Regedit aracılığı ile ağ sürücüsüne bağlanmaya başlama süresi uzatılabiliyormuş fakat çözemedim.

  Yanıtla
 • Merhaba Mehmet bey;

  benim de mücahit bey’in karşılaştığı sorunla benzer bir sorunum var şöyleki; ağ sürücüsü ile alakalı bilgisayar her açıldığında bağlanmasını işaretlediğim halde, “Ağ sürücüsüne yeniden bağlanılamadı” gibi bir uyarı çıkıyor her bilgisayarı açtığımda. işletim sistemi windows 8 ikisinde de yani hem bağlanan hem de bağlanılan. teşekkürler

  Yanıtla
 • tuba

  Mehmet bey merhaba

  Bir sunucu üzerinden 10 bilgisayara dediğiniz şekilde dosyaları oluşturdum hepsi şirket içerisinde çalışıyor fakat laptop dışarıdayken bu oluşturmuş olduğumuz dosya çalışmıyor bunun için ne yapabilirim

  Yanıtla
 • Fatih

  Merhaba Mehmet bey

  Benim sorunum, Windows 8 olan bir bilgisayardan dosya paylaşmaya çalışıyorum. Diğer win8 pc ler görüyor ve dosyayı açıyor. Fakat win7 pro pc den dosyayı açmayı bırakın paylaşan pcye bağlanamıyorum.
  Ip de sıkıntı yok ping attığımda cevap alabiliyorum fakat \\192.168… ile bağlanmaya çalışsamda ağ da paylaşım yapan pc bulup tıklayarak girmeye çalışsamda bir türlü pc ye bağlanamıyorum. Hatta şifre sorma aşamasına dahi gelemedim. Muhtemelen güvenlik ayarları veya daha derin ayarlardan bi yer kapalı fakat bulamadım. Bu konuyla alakalı bilginiz var mıdır. Basit değil derin tavsiyelerde bulunursanız sevinir 😀

  Yanıtla
 • Rabia

  Merhaba. Bir sorum var, geçen gün başka bir laptopa kendi laptopumdan bütün dosyalarımı aktardım. Ağ sürücüsü oluşturarak yaptım bu işlemi. Ve klasörlerimi de paylaşıma açtım. İşlem bittiğinde diğer laptoptaki ağ sürücüsünden dosyalarımı silince kendi laptopumdan da her şey silindi. Bu neden olmuş olabilir? Bilgi alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Ağ üzerinde konumlanan bir data kullanıcya düzenleme tarzında bir yetkilendirme verdiğinizde tüm bilgisayarlar üzerinden doğal olarak silinir. 🙁

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.