Duyuru

Hyper-V 3.0 System Services

Windows Server 2008 R2 üzerinde sanallaştırma teknolojisini kullananlar hatırlayacaklardır. Hyper-V 2.0 servisleri toplamda 3 adetti. İsterseniz ufaktan bunları bir hatırlayalım;

Hyper-V Networking Management Service :  (Ağ Yönetimi Hizmeti)  Hyper-V Ağ WMI yönetimi sağlar.

Hyper-V Virtual Machine Management : (Sanal Makine Yönetimi)  Hyper-V için yönetim hizmeti birden fazla sanal makine çalıştırma hizmeti sağlar.

Hyper-V Image Management Service : (Yansıma Yönetimi Hizmeti)  Hyper-V için Yansıma Yönetimi hizmeti sağlar.

Windows Server 2012 üzerinde çalışan servisler toplamda 7 adettir buda artık Hyper-V 3.0 ne kadar güçlendiğini ve yeni yeteneklerle sanallaştırma konusunda ne  kadar aktif olduğunu görebiliriz. Şimdi isterseniz Hyper-V 3.0 sistem servislerini incelemeye başlayalım.

Hyper-V 3.0 System Services

Hyper-V 3.0 System Services

          Hyper-V Data Exchange Service

          Hyper-V Guest Shutdown Service

          Hyper-V Heartbeat Service

          Hyper-V Remote Desktop Virtualization Service

          Hyper-V Time Synchronization Service

          Hyper-V Virtual Machine Management

          Hyper-V Volume Shadow Copy Requestor

Şimdi bu servislerin ne işe yaradıklarına birlikte bakalım;

Hyper-V Volume Shadow Copy Requestor : (Birim Gölge Kopyası İsteyicisi) Bu sanal makinedeki uygulamaların ve verilerin fiziksel bilgisayar üzerindeki işletim sisteminden yedeklenmesi amacıyla Birim Gölge Kopyası Hizmeti’ni kullanmak için gereken iletişimi düzenler.

Hyper-V Guest Shutdown Service : (Konuk Kapatma Hizmeti)  Bu sanal makinenin işletim sisteminin fiziksel bilgisayar üzerindeki yönetim arabirimleri kullanılarak kapatılmasını sağlar.

Hyper-V Virtual Machine Management :   (Sanal Makine Yönetimi) Hyper-V için yönetim hizmeti birden fazla sanal makine çalıştırma hizmeti sağlar.

Hyper-V Heartbeat Service : (Sinyal Hizmeti)  Düzenli aralıklarla bir sinyal göndererek bu sanal makinenin durumunu izler. Bu hizmet çalışırken yanıt vermeyi durduran sanal makineleri belirlemenize yardımcı olur.

Hyper-V Remote Desktop Virtualization Service : (Uzak Masaüstü Sanallaştırma Hizmeti)  Sanal makine ile fiziksel bilgisayar üzerinde çalışan işletim sistemi arasında iletişim için bir platform sağlar.

Hyper-V Data Exchange Service : (Veri Değişimi Hizmeti) Sanal makine ile fiziksel bilgisayar üzerinde çalışan işletim sistemi arasında veri alışverişi sağlar.

Hyper-V Time Synchronization Service : (Zaman Eşitleme Hizmeti)  Bu sanal makinenin sistem saatini fiziksel bilgisayarın sistem saatiyle eşitler.

Bu yazımızda Hyper-V 3.0 ile birlikte gelen ve yenilenen sistem servislerini gördük başka yazılarda tekrar görüşmek üzere.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.