Windows Server

DNS Önbelleğinin (Clear Cache) Temizlenmesi

Merhaba arkadaşlar bugünkü makalemde sizlere DNS Domain Name System üzerinde DNS önbelleği Cache temizlenmesi konusunda kısaca bilgi vereceğim. Peki nedir bu Cache ? hepimiz şunu iyi biliyoruzdur ki Bilgisayarlarımızda Cache yani RAM üzerinde geçici bir hafıza vardır. Bilgisayar veya sunucu takrar kapatılıp açılıncaya kadar yaptığımız değişiklikler cache üzerinde saklanır. Makinemiz tekrar restart edilene kadar bu rada muhafaza edilir. Makalelerim de konuların anlaşılır olması için her zaman bir senaryo üzerinden gitmeyi uygun görüyorum. Uygulamalar aklımızda daha kolay ve kalıcı bir şekilde yerleşmiş oluyor. Bu kısa açıklamadan sonra isterseniz hemen uygulamamıza başlayalım. Lokasyonumuza bir mail sunucu dahil ettik. Bu mail sunucularıyla alakalı olarak MX kayıtlarını host kayıtlarını gerçekleştirdik. Fakat MX kaydı yaparken bir yerde yanlışlık yaptığımızı fark ettik yanlışımızı tekrar düzeltip bir ping testi yaptık fakat attığımız ping bir önceki ping testimiz gibi bize olumsuz bir cevap verdi ne demiştik Cache işte önceki ayarlarımız cache de tutulduğu için hala düzenlememizi görmüyor. Ping yaparken ilk önce cache bakıyor. Hatalı bir şekilde bize yanıt veriyor. Artık cache temizlemenin zamanı geldi.

1

DNS Önbelleğinin (Clear Cache) Temizlenmesi Şekil-1

Şekil-1 e bakacak olursak DNS servisimi ilgili bölümden çalıştırdım. Makinemin adını DHCP olarak adlandırdığım için DNS sunucumu çalıştırarak DHCP isimli makinemin üzerine gelerek sağ tıklayıp Clear Cache seçtim ve artık DNS önbelleğim Cache temizlenmiş oldu.
2

DNS Önbelleğinin (Clear Cache) Temizlenmesi Şekil-2

Şekil-2 bakacak olursak ne demiştik cache yani önbelleğimiz. Bilindiği gibi clientlerin da sunucularda olduğu gibi cache önbellekleri mevcut client yani istemci bilgisayarımızdan da bir ping testi yapmıştık önceden DNS sunucumuzda yaptığımız düzenlemeden sonra tekrar cliente gelerek tekrar ping testi yaptık burada da sonuç olumsuz. Ping testimiz gerçekleşmiyor neden acaba  bu sorunun cevabı yine cache önbelleğimiz, şekil-2 de gördüğünüz gibi komut isteminden ipconfig /flushdns komutunu vererek DNS cache yani DNS ön belleğimizi temizledik. Bu makalemde sizlere DNS önbelleğini (cache) temizlenmesi konusunda kısaca bilgi vermeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka bir makalede tekrar görüşmek umuduyla hoşçakalın.
Mehmet PARLAKYİĞİT
www.parlakyigit.net

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.