Duyuru

Client Bilgisayarın KMS Sunucusu Üzerinden Etkinleştirmesini Elle Tetiklemek

    Yapınız içerisinde bulunan client bilgisayarları daha önceden MAK keyle lisanslamış olabilirsiniz. Daha sonradan yapınıza bir KMS sunucu kurduysanız ve client bilgisayarlarınızın artık lisanslarını KMS üzerinden almasını istiyorsanız. Bunu ufak bir uygulama ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Öncelikle Client bilgisayarın üzerinde bulunan MAK lisansını öncelikle düşürmeniz gerekmektedir. İsterseniz bunu bir uygulama ile daha iyi anlayalım.

Client Bilgisayarın KMS Sunucusu Üzerinden Etkinleştirmesini Elle Tetiklemek-01

Önceden belirttiğim gibi Client bilgisayarın üzerinde bulunan MAK lisansını öncelikle düşürmeniz gerekmektedir. Bunun için CMD yönetici olarak çalıştırmanız ve gerekmektedir. Açılan ekranda MAK lisansını düşürmek için komut satırına slmgr /upk yazalım ve enter basalım. Yukarıda görüldüğü gibi Ürün anahtarımız başarılı bir şekilde kaldırılmış durumdadır.

Client Bilgisayarın KMS Sunucusu Üzerinden Etkinleştirmesini Elle Tetiklemek-02

Şimdi ise ilgili linkteki sayfayı ziyaret edelim. Yukarıda ki sayfa açılacaktır. Benim KMS serverim Windows Server 2012 üzerinde kurulu olduğu Windows Server 2012 and Windows 8 Client Setup Keys bölümüne gitmem gerekmektedir. Yapım içerisinde bulunan client işletim sistemim Windows 8 Pro olduğu için yukarıda olduğu gibi KMS client setup key kopyalıyorum.

  • Uyarı : Bu key ile sadece Windows 8 lisanslanabilir. Yapı içerisinde Windows 8.1 mevcutsa bu key ile lisanslayamazsınız.

Client Bilgisayarın KMS Sunucusu Üzerinden Etkinleştirmesini Elle Tetiklemek-03

Yine komut satırına dönelim ve slmgr /ipk NG4HW-VH26C-733KW-K6F98-J8CK4 komutu vererek client bilgisayarın KMS sunucumuz üzerinden lisans almasını sağlayalım. İlgili komutu verdikten sonra bilgisayarımızın KMS server üzerinden lisans almasını sağlamış olduk.

Client Bilgisayarın KMS Sunucusu Üzerinden Etkinleştirmesini Elle Tetiklemek-04

Şimdi yaptığımız bu işlemin doğru olup olmadığını test edelim. Kırmızı çizgi ile çizili bölümde KMS sunucumun ismi ve domain ismim yazmaktadır. Yani kms_Makine_adi.parlakyigit.net:1688 gibi eğer çıkan sonuç doğru ise işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş durumdasınız.

Client Bilgisayarın KMS Sunucusu Üzerinden Etkinleştirmesini Elle Tetiklemek-05

KMS üzerinden etkinleşen bilgisayarlar 180 günlük bir lisanslamaya tabiidirler her 180 günde bir bu işlemi gerçekleştirmektedirler tabii bunlar belli bir sayıya kadardır. Bu konuya ilerleyen yazılarımda ayrıntılı bir şekilde değineceğim. Eğer etkinleştirme süresini tekrar 180 güne çekmek isterseniz. Slmgr /ato komutunu vermeniz yeterli olacaktır.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.