Duyuru

App-V 5.0 Sunucu Bileşenlerine Genel Bakış

App-V 5,0 Server Kurulumu yapılırken 5 farklı bileşen kurulumu yapmaktayız. Yine bu kurulumlar içerisinde SQL Sunucumuz üzerine de 2 farklı database kurulumu yapmaktayız. App-V 5.0 SP1 Server Kurulumu için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Şimdi isterseniz bu 5 farklı bileşenlerin ne olduklarına birlikte bakalım.

App-V 5.0 Sunucu Bileşenlerine Genel Bakış

App-V 5.0 Sunucu Bileşenlerine Genel Bakış-01

Yukarıda ki imajı paylaşmamın amacı App-V 5.0 SP1 Server Kurulumu yapılırken hangi bileşenlerin kurulduğu konusunu hatırlatmaktır. Zaten bir sonra ki şekilde yapıyı detaylı olarak göstereceğiz.

Management Server : App-V 5.0 alt yapısı için genel yönetim işlemlerini sağlamaktadır. Bu cümleyi kısaca özetleyecek olursak Management Server izinlerden tutunda sanal paketlerin nereye nasıl dağıtılacağı konusunda yönetmemizi sağlamaktadır.  

Management Server Database : SQL sunucusu üzerinde kurduğumuz database bileşenidir. Management Server üzerinde yaptığımız tüm işlemler bu database üzerine kayıt edilmektedir. Bu işlemde  ön dağıtımları kolaylaştırmaktadır.  

Publishing Server : Sequencer ile hazırlanarak sanallaştırılan uygulama paketlerinin management server üzerine aktarılan sanal paketlerin  client bilgisayarlara dağıtılmasından ve yayınlanmasından sorumludur. Publishing ise herhangi bir database bileşenine ihtiyaç duymamaktadır.

Reporting Server : Adından da anlaşılacağı gibi raporlama hizmeti sunmaktadır. App-V 5.0 versiyonu ile gelmektedir. Diğer versiyonları inceleyecek olursak Reporting Server bileşeni bulunmamaktadır. Diğer App-V versiyonları için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Reporting Server üzerinden alınan raporlamalar App-V dağıtımlarının planlı ve daha kolay yapmamızı sağlayacaktır.

Reporting Server Database : SQL Sunucusu üzerine kurduğumuz database bileşenidir. Reporting Server üzerinde gerçekleşen olayların Reporting Server Database üzerine kayıt olmaktadır. Bu database management sunucusunda olduğu gibi ön dağıtımları kolaylaştırmaktadır.

App-V 5.0 Sunucu Bileşenlerine Genel Bakış

App-V 5.0 Sunucu Bileşenlerine Genel Bakış-02

Şekil-01 den hatırlayacağınız üzere App-V 5.0 Server üzerine 5 farklı bileşen bulunmaktaydı. Bu bileşenlerden 3’ü management, publishing ve reporting server bileşenleriydi. Bu bileşenleri App-V sunucumuz üzerine kurmuştuk yukarıda ki şekilde sağ bölümde olan App-V Server’ı görüntüleyebilirsiniz. Diğer 2 bileşenimizi de SQL server üzerinde konumlandırmıştık. Bunlar Management Server Database ve Reporting Server Database’ leriydi. Sol tarafta blunan SQL Server makinemiz.

Önemli Not :Management Server ve Reporting server kurulumları gerçekleştirilmeden önce database bileşenlerinin SQL sunucusu üzerine kurulması gerekmektedir. Publishing ise herhangi bir database bileşenine ihtiyaç duymamaktadır.

 

        Bu yazımız da App-V 5.0 Sunucu Bileşenlerini inceledik ve hangi bileşenin ne işe yaradıkları konusunda bilgiler vermeye çalıştık umarım bu bilgiler sizler için faydalı olmuştur. Başka yazılarda görüşmek üzere.

 

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.