Windows Server

Windows Server 2012 Lisanslama Modelleri

Windows 2008 R2 dan sonra çıkan çiçeği burnunda Windows Server 2012’nin lisanslama modelinden bahsedeceğiz. Peki Windows Server 2012 neler değişti bir bakalım. Hatırlarsanız Windiws Server 2008 Web Edition,Standart, Entirprise ve Datacenter olmak üzere yaygın olarak bu 4 versinonu kullanmaktaydık. Windows Server 2012’yi yine 4 başlık halinde toparlayabiliriz. Foundation, Essentials, Standart ve Datacenter bu versiyonları tek tek inceleyecek olursak ;

Windows Server 2012 Datacenter : Her 2 Fiziksel CPU için 1 Datacenter + CAL lisans almamız gerekmekte ve aynı donanım üzerinde sınırsız virtual machine (Sanal Makine) oluşturma imkanımız bulunmakta bu konuyu biraz daha açalım. Örneğin Fiziksel bir sunucumuz üzerinde 2 fiziksel CPU varsa 1 adet datacenter lisansı eğer 4 fiziksel CPU varsa 2 datacenter lisansı almamız gerekmekte işin özü fiziksel sunucumuz üzerinde ki fiziksel CPU ları sayalım ve bu rakamı 2 bölelim. Çıkan sonuç bizim almamız gereken lisans sayısıdır. 

Windows Server 2012 Standart : Yine Datacenter’da olduğu gibi her 2 CPU için 1 adet Windows Server 2012 Standart lisansı almamız ve yine CAL lisans almamız gerekmekte datacenter’dan tek farkı datacenter sürümünde sınırsız sanal makine oluşturabiliyoruz. (Aynı donanım üzerinde) Lakin Standart sürümünde sadece 2 adet sanal makine oluşturabiliriz. Peki Datacenter ve Standart sürümleri arasında  ki fark nedir ? Bu sorunun cevabı aralarında ki tek fark Datacenter sürümünde sınırsız sanal makine Standart sürümünde sadece 2 adet sanal makine oluşturabiliyoruz. İşin özetini çıkaracak olursak Standart sürümü datacenter sürümünde ki tüm özellikleri içerecek aralarında ki tek fark sanallaştırma haklarıdır.

Windows Server 2012 Essentials : Essentials sürümü en fazla 2 CPU lu fiziksel bir sunucu üzerinde çalışabilir ve 25 kullanıcıya kadar destek vermektedir. Sanallaştırma hakkı yoktur. Eğer elimizde Essentials sürümü mevcutsa bu sürüm üzerinde sanal makine oluşturup çalıştırmamız mümkün değildir.

Windows Server 2012 Foundation : Foundation sürümü ise çok küçük işletmeler için ideal bir ortam oluşturacak ve sadece OEM lisans giriş seviyesi sunucular üzerinde gelecektir. 15 Kullanıcya kadar destek vermektedir. Essentials sürümünde olduğu gibi sanallaştırma hakları olmayacaktır.

Merak Edilen Sorular;

1-      Artık Enterprise sürümü olmayacakmı ? Microsoft Windows 2012 ile artık enterprise sürümünü kaldırdı. Bunun yerine Datacenter ve Standart sürümleri arasında ki özellik farklarını kaldırarak 2 sürüm arasında ki farkı sadece sanallaştırma olarak belirledi.

2-      Elimde 1 adet fiziksel sunucum var. Üzerinde ise Windows Server 2012 Standart sürümü mevcut ve 2 adet sanal makine çalıştırmaktayım ve 3 ‘cü bir sanal makineye ihtiyaç duymaktayım. Ben yeni bir lisans alarak bu lisansımı sanal makinede değerlendirebilirmiyim ? Hayır  lisanslar fiziksel sunucular için geçerlidir. Her lisans 1 fiziksel sunucu ve 2 CPU için geçerlidir.

3-      Elimde tek işlemcili bir sunucum var. Windows Server 2012 Standart sürümünü kullanabilirmiyim ? Tabii ki evet kullanabilirsiniz. Her lisans en fazla 2 CPU için geçerlidir.

4-      Windows Server 2012 Datacenter ve Windows Server 2012 standart sürümleri arasında ki farklar nelerdir ? Windows Server 2012 Datacenter ve Windows Server 2012 standart sürümleri arasında özellik bakımından hiçbir fark yoktur. Standart sürümü datacenter da olduğu gibi  cluster load balancing gibi tüm özellikleri içerecek sadece aralarında ki fark sanallaştırma hakları olacaktır.

Windows Server 2012 Lisanslama Modelleri

Yukarıda ki şekli inceleyecek olursak yazımızın başından sonuna kadar olan tüm özeti göreceğiz. Fiyatlar konusuna takılmanıza gerek yok sonuçta fiyatları belirleyecek olan yine Microsoft tur. İlerleyen zamanlarda değişiklik gösterebilir.

Detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

2 thoughts on “Windows Server 2012 Lisanslama Modelleri

 • Serbülent Arıcı

  Merhaba Mehmet Bey,
  Konu hakkında uzmanlığınız olduğunu düşünerek ve rahatsı etmediğimi umarak bir soru sormak istiyorum.
  Şirketimizin 2 adet Windows Server 2012 Standart Lisansı var. Fakat yetkili firma replikasyon için kurulumları (Hyper-v kullanılacağı için) 2012 R2 Standart olarak yapmış. Bizdeki lisanslar bu durumda içimize yarar mı? Hyper-v kullandığımız için R2 olmayan sürüme de dönemeyiz diye biliyorum. Bu duruma bir yorum getirebilir misiniz?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba lisans olarak neye sahipseniz onu kullanmanız gerekmektedir. Fiziksel donanımınıza göre yeni bir lisanslama modeline geçmenizi öneririm. Aksi taktirde bir denetleme durumunda size bu lisansları aldırırlar.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.