Microsoft Azure

Windows Azure Cloud Service Oluşturma

Bulut hizmetlerini ifade etmektedir. Farklı Cloud Services oluşturabileceğimiz gibi aynı servis içerinde oluşturulan makineler birbirleriyle konuşurken farklı Cloud Services birbirleriyle bir virtual network yapılandırması yoksa konuşamayacaklardır. Şimdi cloud bir servisi nasıl oluşturacağımızı birlikte görelim.

Öncelikle CLOUD SERVİCES tıklayalım.

Yukarıda ki adımları aşağıda olduğu gibi sırasıyla yapabiliriz.

  1. COMPUTE seçeneğine tıklıyoruz.
  2. CLOUD SERVİCE tıklıyoruz.
  3. CUSTOM CREATE seçeneğine tıklayarak yeni bir cloud service oluşturabiliriz.

Bu işlemi QUICK CREATE seçeneğinden yapmanızda mümkün lakin ben CUSTOM CREATE seçeneğini seçerek ilerlemek istiyorum en azından ne yaptığımı bileyim.

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi Create a cloud service penceresi açılmış durumdadır.URL kusmına Cloud servisimize uydun bir URL adresi girelim. Ben cloudser01 adını veriyorum. Region or Affinity group seçeneğine geldiğimizde affinitygroup seçili olarak gelmiş durumda hatırlarsanız. Ben bundan önce ki yazımda Affinity bir Group oluşturmuştum. İlgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer daha önceden oluşturmuş olduğumuz Affinity group seçeneğini kullanmayacaksanız. Oluşturmuş olduğumuz cloud servis Affinity group’dan bağımsız olacaktır. Farklı bir bölge seçmek isterseniz. Yukarıda ki ekranda olduğu gibi lokasyonunuza en yakın bölgeyi seçmenizde faydalı bir seçim yapmış olacaksınız. Ben daha önceden oluşturmuş olduğum Affinity group seçerek işlemi onaylayacağım.

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi cloudser01 isimli cloud service başarılı bir şekilde oluşturmuş bulunmaktayız.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.