Duyuru

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Merhabalar kullandığımız bilgisayarlarımızda bazen her şey yolunda gitmeyebiliyor yazılımsal sorunlar donanımsal sorunlar trojen ve virüsler hatta yaptığımız bir ufak güncellemeden bile kullandığımız bilgisayarımızı gün geliyor hiç başlatamadığımız bile oluyor. Bu durumlardan fazla etkilenmemek veya veri kaybetmemek için çeşitli yedekleme işlemlerinden tutunda bir çok işlem yapmak zorunda kalabiliyoruz. Hepimizin evinde veya iş yerinde kullandığı bilgisayar içerisinde ki veriler bizlere göre çok önemli olabilmektedir. Veri kayıpları sonucu hem maddi hem manevi zarara uğramamak adına kullandığımız bir istemci bilgisayardan tutumda sunucu işletim sistemlerimize kadar yedek almamız gerekmektedir.  Bugün kü yazımızda ise Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturma kanusu nu işlemek istiyorum.

Eğer kişisel bilgisayarımızı başlatamıyorsak bilgisayarımızı yenilemek veya sıfırlamak istiyorsak sorunları gidermek istiyorsak bu yazının sizler için ne kadar önemli olabileceğini fark edebilirsiniz.  Lafı fazla uzatmadan  Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturma uygulamamıza başlayabiliriz. Uygulamamıza başlayabilmek için minimum 256 MB boş alanı olan boş bir USB belleğimizin elimizde hazır olması gerekmekte dikkat ederseniz boş diyorum. Sebebine gelince Kurtarma Sürücüsü oluştururken USB belleğimiz biçimlendirileceğinden ötürü içerisinde ne varsa silinecektir. USB belleğimizin içeriğini muhakkak başka bir alana veya USB belleğe yedeklemenizde fayda var.

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Yukarıda ki şekilde görüldüğü gibi her şey yolunda gitmeyebilir. Her şeyi elle yapmamak için lütfen yedekli çalışalım. J

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun-01

Şimdi Windows 8.1 yüklü bilgisayarımızda Denetim Masasını açarak Kurtarma’ya tıklayalım.

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun-02

Kurtarma penceresi açıldıktan sonra Kurtarma Sürücüsü oluştur tıklayalım.

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun-03

Karşımıza Kurtarma Sürücüsü penceresi açılacaktır. Kurtarma Sürücüsü hakkında bize kısa bir bilgi verdiğini sizlerde görüyorsunuz okuduktan sonra ileri’ye tıklayalım.

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun-04

Bu bölümde ise Kurtarma Sürücüsü sihirbazı artık çalışmaya başlayacak ve Windows 8.1 yüklü bilgisayarımıza bağlı en az 256 MB boş alanı olan USB bir bellek arayacaktır.

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun-05

Görüldüğü gibi bir USB flash sürücü bulundu. İlerlemeye devam edelim.

Önemli Not :Daha önceden belirttiğim gibi Kurtarma Sürücüsü oluşturulurken USB bellek içerisinde bulunan her şey silinecektir. Muhakkak USB belleğiniz içerisinde ki verileri yedekleyiniz.

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun-06

Kurtarma Sürücüsü sihirbazı bizi USB belleğin yedeklenmesi konusunda uyarıyor ama diyelim belleğinizde ki veriler uçmaması adına USB belleğimizi yedekleyelim. USB belleğin yedekliğinden emin olduktan sonra Oluştur tıklayalım.

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun-07

Kurtarma Sürücüsü oluşturulmaya başlandığı için biraz beklememiz gerekmektedir.

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun-08

Artık kurtarma sürücümüzü oluşturduk.  Son diyerek işlemi bitirebiliriz.

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun-09

Emin olmak adına USB belleğimiz içerisine bakalım gerçekten bir şeyler oluşturulmuş mu ? Yukarıda ki ekranda görüldüğü üzere her şey yolunda görünüyor. Şimdi oluşturmuş olduğumuz Kurtarma Sürücümüzü güvenli bir yerde saklayabiliriz. İlerleyen zamanlarda Windows 8.1 yüklü bilgisayarımıza her hangi bir problem olduğunda bu oluşturmuş olduğumuz kurtarma sürücüsünü kullanarak kişisel bilgisayarımızı kurtarabiliriz.

Uyarı :Eğer Kurtarma sürücümüzü 32 bit lik bir Windows kurtarma sürücüsüyle oluşturduysak bu diski 32 bitlik bir Windows 8.1 işletim sistemimizi kurtarabiliriz. Veya 64 bit lik bir Windows ile kurtarma sürücüsü oluşturduysak 64 bitlik bir Windows 8.1 işletim sistemini kurtarabiliriz.  

                Bu makalemde sizlere Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturma işlemini anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka makalelerde görüşmek üzere hoşça kalın.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

2 thoughts on “Windows 8.1 Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.