Duyuru

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın

Gün geçtikçe teknoloji hızla gelişiyor. Elimizde evimizde iş yerimizde çeşitli bilgisayarlar kullanıyoruz. En basiti cebimizde olan Windows Phone bunlardan sadece birisi kullandığımız bu cihazları kendimize göre özelleştiriyoruz. Yapmış olduğumuz kişisel ayarları tüm cihazlarımıza yapmak isteyebiliriz. Lakin bunu yapmak istediğimizde yapmadığımız bir çok ayar olabilir örneğin ben mause simgesini beyez değilde siyah ek kullanmak istiyorum. Bazen bu ayarların nereden yapıldığını hatırlayamayabilirim. Bu durumda ne yapmamız lazım örneğin yeni bir Windows 8.1 yüklü bilgisayar aldığımızda muhakkak oturumumuzu Microsoft hesabımızla açalım.

Bunu ben çok yapıyorum Nedenine gelince microsoft hesabımla oturum açtığımda bilgisayarımda bir çok ayar yapmaktan kurtuluyorum. Bunların başında masaüstü arkaplanı sık kullanılanlar ve özellikle mause simgesinin siyah olması gibi bir çok etkeni sayabilirim. İşyerinde kullandığımız bilgisayarlarımızda bu duruma dahil aklınıza hemen şu soru gelebilir benim iş yerinde kullandığım bilgisayarım domaine yani etki alanına dahil bir bilgisayar bu işlemleri işyerindeki etki alanına dahil bilgisayarımda yapabilirmiyim. Tabii ki yapabilirsiniz sistem yöneticiniz tarafından özel grup ilkeleri uygulanmadıysa bu durumdan rahatlıkla yararlanabilirsiniz.

 • Uyarı : Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza bağlayamıyorsanız bunun temel nedeni sistem yöneticileriniz tarafından uygulanan grup ilkeleri yasaklamalar olabilir. Bu durumda sistem yöneticinize başvurmanız gerekmektedir.
 • Uyarı : Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza bağlayabilmeniz için Windows 8.1, Windows RT 8.1 sürümlerini kullanmanız gerekmektedir.
 • Uyarı : Bu işlemleri yapabilmek için bilgisayarımızın muhakkak internete çıkıyor olması gerekmektedir. Aksi taktirde bu işlemi gerçekleştiremiyeceğiz.

Şimdi lafı uzatmadan isterseniz Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabımıza nasıl bağlayacağımız birlikte görelim.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-01

Öncelikle mausemuzu sağ üst köşeye doşru sürükleyelim. Açılan mebüden Ayarları tıklayalım.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-02

Ayarları tıkladıktan sonra açılan menüden Bilgisayar ayarlarını değiştir‘i tıklayalım.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-03

Bilgisayar ayarları ekranı geldikten sonra kırmızı ok işareti ile gösterilen Hesap tıklayalım.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-04

Karşımıza hesaplar penceresi gelecektir. Bu pencerede hesabımız üzerine gelerek -2 adım olan Bir Microsoft hesabına bağlanın tıklıyoruz.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-05

Karşımıza Bu bilgisayardaki bir Microsoft hesabına bağlan pnceresi geldiğinde daha önce ki Windows 8.1 yüklü bilgisayarımız üzerinde daha önceden yapılandırmış olduğumuz ve yukarıda ifade edilen istediğimiz yapılandırma başlıklarını seçerek ileriyi tıklıyoruz. Ben hepsini seçtim.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-06

Öncelikle etki alanında bulunan bilgisayarımızı microsoft hesamıza bağlayabilmek için Microsoft hesabımızla oturum açmamız gerekmekte mail adresimizi ve parolamızı yazdıktan sonra ileriye tıklayalım.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-07

Güvenliğimiz adına Microsoft hesabımızla oturum açabilmek için daha önceden belirtmiş olduğumuz mail adresini onaylayarak kod göndermemiz istenmekte ilk satırdaki microsoft hesabımızı açarken kullanmış olduğumuz bir mail adresi görünmektedir. Doğruluğunu onaylamak için ikinci boş satıra mail adresimizi yazalım ve ileriye tıklayalım. Eğer daha önceden bir kodumuz varsa Kodum var tıklayabiliriz.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-08

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi microsoft bana güvenlik kodu göndermiş ben bu sadece 7 basamak ve sadece rakamlardan olan kodu alarak Aldığınız odu girin ekranına yazmam gerekmektedir.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-09

Şimdi gelen güvenlik kodunu ilgili alana yazarak ileriyi tıklayalım.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-10

Skydrive yazdığına bakmayın ben Windows 8.1 güncellemediğim için OneDrive olarak görünmüyor. L Eğer OneDrive bir hesabınız varsa otamatikmen bu bilgisayar üzerine yüklenecek ve bu bilgisayar üzerinde OneDrive deneyimi yaşamaya devam edeceksiniz. Yukarıda yazmış olduğu gibi OneDrive kapatabilirsinizde ben kapatmadan ilerlemeye devam ediyorum.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-11

Artık Microsoft hesabımıza bağlanmaya çok az akldı Bağlan butonuna basarak microsoft hesamıza bağlanabiliriz.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-12

Şuan Etki alanına dahil bilgisayarımızı microsoft hesabımıza bağlıyoruz. Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi Hesabınızla bağlantı kuruluyor.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-13

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi artık etki alanına dahil bir bilgisayara Microsoft Hesabımızı bağlamış bulunmaktayız. Eğer microsoft hesabımızı etki alanına dahil olan bu bilgisayara bağlamaktan vazgeçerseniz bağlantıyı kes yazısına tıklayarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın-14

Yukarıda ki ekrana dikkat ederseniz Artık etki alanına dahil olan bu bilgisayar benim daha önceden evimde bulunan bir bilgisayarda uygulamış olduğum ayarlar gelmektedir. Artık zevk aldığınız Windows 8.1 deneyimini her yerde yaşayabilirsiniz.

 • Uyarı : etki alanında bulunan kullanıcı domain user yetkisinden başka hiçbir yetkiye sahip değildir. Daha önceden belirttiğim gibi eğer Etki alanında bulunan bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza bağlayamıyorsanız bilgisayarınız ya da kullanıcınız grup ilkelerinden etkileniyor demektir. Bu durumda sistem yöneticinize danışmanız gerekmektedir.

Başka Windows 8.1 deneyimlerinde görüşmek üzere…

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

4 thoughts on “Windows 8.1 Etki Alanına Dahil Bilgisayarınızı Microsoft Hesabınıza Bağlayın

 • Ahmet

  Mehmet bey merhaba güzel yazı için teşekkür ederim.
  7 Kullanıcısı oldugum için deneme yapamadım için şunu merak ettim , Tarayıcıda acık olan sekmeler – sık kullanılanlar derken sadece ie içinmi yoksa firefox gibi tarayıcılarıda kapsıyormu ?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.