Duyuru

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması

       Merhabalar Windows 8 makalelerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz bugünkü konumuz Windows başlangıç ekranında bulunan canlı kutuların yeniden boyutlandırılması hakkında olacaktır. Artık yavaş yavaş Windows 8 kullanmaya başlamış durumdayız. Windows 8 kullanan kullanıcıların Windows 8 den pekte memnun olmadıklarını söyleyebiliriz. Neticede yeni çıkan bir işletim sistemi olduğu için eski alışkanlıklarımızı arıyoruz örneğin Windows 7 de başlat düğmesi bulunmaktaydı. Windows 8 ile birlikte başlat butonu kalktı ve yerine başlangıç ekranı butonu geldi. Bence aslında başlat butonu ile başlangıç ekranı arasında pek bir fark bulunmamakta arada ki tek fark başlat menüsünde olan kısa yolların başlangıç ekranında kutucuklar halinde olması canlı kutucuklar dediğimizde neticede kısa yollardan oluşmakta diye düşünüyorum. En azından benim fikrim budur. İsterseniz uygulamamıza geçebiliriz.

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması-01

Yukarıda ki şekle baktığımızda başlangıç ekranında bulunan canlı kutucukları görebiliriz. Bu canlı kutular size göre büyük ya da küçük gelebilir. Bu canlı kutuları isterseniz tekrar boyutlandırabilirsiniz.

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması-02

Şimdi canlı kutuları boyutlandırabilmek için boyutlandırmak istediğiniz canlı kutunun üzerinde sağ tıklayınız. Dikkat ederseniz başlangıç ekranımız artık transparan bir durumda.

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması-03

İsterseniz bir den fazla canlı kutucuğu aynı anda boyutlandıra da bilirsiniz bunun için boyutlandıracağınız canlı kutucuklar üzerinde sağ tıklayınız. Yukarıda ki ekranda ben 4 adet canlı kutucuğu yeniden boyutlandıracağım için 4 kutucuğun üzerinde sağ tıkladım.

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması-04

Boyutlandıracağınız kutucuklar üzerinde sağ tıkladıktan sonra hemen aşağıda bir menü açılacaktır. Soldan ikincisi olan Yeniden boyutlandıra tıkladığımızda burada 3 seçenek bulunmakta; küçük, orta ve geniş ben canlı kutucuklarımı küçük olarak yapılandıracağım. Sizlerde isteğinize göre seçim yapabilirsiniz.

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması-05

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi yeniden boyutlandırdığım canlı kutularım. Biraz dağınık bir şekilde olabilir. Mause ile ileri, geri, aşağı ve yukarı kutuları oynatarak yerlerini değiştirebilirsiniz.  

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması

Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması-06

Tekrar başlangıç ekranına dönmek için transparan olan başlangıç ekranımızın boş bir yerinde iki kere tıkladığınızda başlangıç ekranı transparan durumdan kurtulacaktır. Bu yazımızda sizlere Windows 8.1 Canlı Kutuların Boyutlandırılması konusunu anlatmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Başka Windows 8 makalelerinde görüşmek üzere.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.