Duyuru

VHDX Virtual Disk

                Windows Server 8 ile hayatımıza giren ve Windows Server 2012 olarak hayatımıza yerleşen yeni sunucu işletim sistemimiz üzerinde Hyper-V 3.0 olarak yerini aldı ve yeni yetenekleriyle tam donanımlı bir sanallaştırma teknolojisi oldu. Belki burada sayamayacağımız bir sürü yeniliklerle geldi. Yeni özelliklerinden olan VHDX disk formatı ile virtual disk  yeni özellikler ve yeni yetenekler kazandı. Windows Server 2012 öncesi sunucu işletim sistemleri vhd virtual disk formatı ile 2 TB kadar disk alanı kapasitesi vermekteydi. Yeni VHDX Virtual Disk kapasitesi Windows Server 8 ile 16 TB kadar yükseldi. 29 Şubat tarihinde ise Beta sürümü ile VHDX virtual disk formatı 64 TB kadar yükseldi. 64 TB günümüzde çok büyük bir kapasite olarak görünmekte lakin ileride ne olur şüpheli tabii ileriye doğru Microsoft disk teknolojilerinde ne gibi yenilikler ne gibi yetenekler getirir bilinmez. Tabii VHDX virtual disk formatı. Sadece 64 TB kapasite özelliği ile gelmedi bir sürü yenilikler eklendi. Güç kayıplarından kaynaklanabilecek tutarlılık sorunlarına daha dayanıklı bir hale geldi.  

VHDX Virtual Disk

VHDX Virtual Disk-01

Hyper-V Manager konsol üzerinden yeni bir disk oluşturduğumuzda Default olarak VHDX virtual disk formatı ile karşılaşacağız. Aklınıza şu soru/sorular gelebilir ;

Merak Edilen Birkaç Soru;

– Daha önceden vhd sanal disk formatını kullanmaktaydım. Şimdi ise Hyper-V 3.0 ile vhd disklerimi kullanamayacak mıyım ? Tabii hayır yine Hyper-V 3.0 ile vhd uzantılı virtual disklerimizi kullanmaya devam edebiliriz. Lakin VHD Virtual Disk ile hala eski teknolojiyi kullanmaya devam edeceğiz.

– Benim elimde Windows Server 2008 R2 bulunmakta yeni bir güncelleme ile VHDX formatını kullanabilir miyiz ? Hayır kullanamayacağız. VHDX virtual disk formatı Windows Server 2012 öncesi sürümlerde çalışmayacaktır.

– Elimizde bulunan sanal makinelerin virtaul diskleri vhd uzantılı bu disk formatlarını VHDX uzantılı formatlara çevirebilecek miyiz ? Evet elinizde bulunan sanal makinelerin virtual disklerini VHDX formatına çevirmeniz mümkün. Tek şart ise Windows Server 2012 ye geçmiş olmanız gerekmekte VHD virtual dik formatından VHDX virtual disk formatına geçebilmeniz için vhd uzantılı sanal disklerinizi convert etmeniz gerekecektir. Bunun içinde Windows Server 2012 Hyper-V Convert vhd to vhdx konu başlıklı yazıma bakabilirsiniz. 

VHDX Virtual Disk

VHDX Virtual Disk-02

Yeni bir sanal makine oluşturmak istediğimizde yine default olarak sanal makinemizin diski vhdx formatında gelmektedir. Daha önceden oluşturduğumuz sanal diskleri fixed size olarak oluşturmamızı daha güvenli ve performanslı olması açısından Microsoft önermekteydi. Bugün ise artık Dynamically bir diskin dayanıklılık ve performans bakımından fixed bir disk türüne göre pekte aralarında fark kalmadı diyebiliriz. İşi özetleyecek olursak VHDX virtual disk formatı ile 64 TB kapasite bakımından yine performans ve dayanıklılık bakımından bir çok özelliği ile kararlı bir şekilde yoluna devam etmekte. Ayrıca VHDX ile ilgili olarak Microsoft’un İngilizce yayınlamış olduğu VHDX Format Specification v1.00 detaylı teknik özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda VHDX Virtual Diskin yeni özelliklerinden bahsetmeye çalıştım umarım sizler için faydalı olmuştur.

Mehmet PARLAKYİĞİT

Office Apps & Services MVP | Arena Bilgisayar A.Ş'de Microsoft Satış Mühendisi olarak çalışmakta.

3 thoughts on “VHDX Virtual Disk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.